Rekordowy kontrakt lotniczy w Iranie. Linie Iran Air kupią od Boeinga 80 nowych samolotów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 19:59
Rekordowy kontrakt lotniczy w Iranie. Narodowy przewoźnik poinformował o zawarciu największego od lat kontraktu na nowe samoloty z amerykańskim Boeingiem. To jeden z efektów złagodzenia przez Zachód sankcji na Teheran.
Audio
Boeing 747-200 w barwach Iran Air
Boeing 747-200 w barwach Iran AirFoto: Wikipedia

Linie lotnicze Iran Air ogłosiły, że kupią od Boeinga 80 nowych samolotów, w tym 50 Boeingów 737 średniego zasięgu oraz 30 nowych Boeingów 777 na długie dystanse. Nowe maszyny mają trafić do Iranu w ciągu 10 lat, a producent samolotów potwierdził, że kontrakt wart jest 16,5 miliarda dolarów.

To największa umowa handlowa irańskich i amerykańskich firm od czasu rewolucji islamskiej w Iranie z 1979 roku. Jej zawarcie było możliwe po tym, jak półtora roku temu społeczność międzynarodowa zawarła z Teheranem umowę o rozbrojeniu nuklearnym. W jej następstwie zniesiono większość sankcji gospodarczych.

Do tej pory, linie Iran Air dysponowały starymi, wysłużonymi maszynami. Części do nich nierzadko były przemycane, bo według obowiązujących do niedawna sankcji, koncernom lotniczym nie wolno było sprzedawać swoich produktów Teheranowi.

W ostatnim okresie pojawiły się informacje, że irańskie władze chcą przyspieszyć zawieranie kontraktów, które są efektem zniesienia sankcji. Teheran obawia się, że nowe władze Stanów Zjednoczonych będą chciały unieważnić umowę nuklearną. Porozumienie było krytykowane przez prezydenta-elekta Donalda Trumpa, a także przez część republikańskich kongresmenów.

ksem

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Iran Boeing lotnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Iran kupi 100 pasażerskich boeingów od amerykańskiego koncernu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 10:45
Iran porozumiał się z amerykańskim koncernem lotniczym Boeing w sprawie zakupu 100 samolotów pasażerskich i obie strony oczekują zaaprobowania porozumienia przez władze skarbowe USA - napisał w niedzielę irański dziennik rządowy.
rozwiń zwiń