Dyrekcja radia BBC z wizytą w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 18:48
Helen Boaden - dyrektor radia BBC i jej zastępca Graham Ellis spotkali się 19 grudnia br. z Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Barbarą Stanisławczyk.

Współpraca między rozgłośniami układa się bardzo dobrze od czasu objęcia funkcji przez nowy Zarząd Polskiego Radia. Po wizycie w Londynie, kierownictwo obydwu rozgłośni spotykało się również w ramach Europejskiej Unii Nadawców, a w październiku szefowie radia BBC brali udział w zorganizowanym przez Polskie Radio w Krakowie Europejskim Forum Radiowym. Teraz, pierwszy raz od wielu lat, BBC przyjęło zaproszenie na spotkanie w Warszawie.

W czasie spotkania dyskutowano m.in. o wymianie programowej. BBC jest zainteresowane kierowaniem swojego programu również do Polaków, których w Wielkiej Brytanii jest ogromna liczba, a język polski jest drugim, jaki słychać na Wyspach. Audycja przygotowywana we współpracy z Polskim Radiem, byłaby także bardzo interesująca dla Brytyjczyków. Pomysł wymaga jednak jeszcze szeregu szczegółowych ustaleń, których realizacją mogłyby się zająć działy programowe BBC i Polskiego Radia.

– Jesteśmy podekscytowani możliwościami, które się przed nami otwierają. Jest wielu Polaków, którzy żyją na Wyspach, a Brytyjczycy są też ciekawi świata. Czujemy, że jest wiele przestrzeni, w których możemy podjąć kreatywną współpracę w obrębie muzyki, czy audycji radiowych, różnych form – mówiła Helen Boaden, która niebawem kończy już swoją misję w BBC.

Polskie Radio przedstawiło swój wstępny pomysł zorganizowania w Wielkiej Brytanii koncertu muzyki popularnej dla Polaków mieszkających na Wyspach. BBC wyraziło zainteresowanie takim przedsięwzięciem i zapewniło, że będzie służyć swoim know-how, jeśli pomysł znajdzie się w fazie realizacji. Była to pierwsza rozmowa na ten temat, więc żadnych szczegółowych ustaleń nie poczyniono.

Gości z Anglii interesowały również zmiany, jakie dokonały się w Polskim Radiu przez niecały rok funkcjonowania nowego Zarządu. Prezes Stanisławczyk odpowiadając na pytania gości, skupiła się na działaniach, które doprowadziły do poprawy jakości anten Polskiego Radia, mówiła o naprawie finansów Radia i zmianach na lepsze w obszarze techniki. Natomiast szefowie BBC dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z optymalizacją pracy redakcji i opowiadali o zmianach, które spodziewane są w niedalekiej przyszłości u angielskiego publicznego nadawcy.

Prezes Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że podczas rozmów omawiano nie tylko wspólne przyszłe projekty, ale przede wszystkim było to spotkanie przyjaciół. – Rozmawiamy o wielu aspektach współpracy zarówno programowej jak i pozaprogramowej. Wstępnie rozmawialiśmy o zorganizowaniu koncertu. Dyskutowaliśmy także o problemach, które nurtują dziennikarstwo w Europie. To była wymiana wzajemnych doświadczeń - podsumowała prezes Polskiego Radia.


Łukasz Kubiak

Rzecznik Prasowy Polskiego Radia


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak