X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

MSZ: naszą intencją nie jest likwidacja, ale modernizacja i reforma Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 19:54
Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joanna Wajda, Biełsat, w postaci np. portalu internetowego, mógłby w przyszłości stać się częścią kanału TVP Zagranica.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. promocyjne

- Dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych kluczową kwestią jest efektywność, dlatego niezbędne jest unowocześnienie i dostosowanie projektów medialnych kierowanych do odbiorców poza granicami Polski, realizowanych przez MSZ oraz TVP - oświadczyła rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Ofertę programową musi cechować nowoczesna i atrakcyjna forma przy jednoczesnej dbałości o wysoką jakość treści. Zależy nam też na dotarciu do jak najszerszej liczby odbiorców - przekazała Joanna Wajda.

Jak poinformowała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych, w związku z chęcią modernizacji współprowadzonych przez ministerstwo projektów medialnych MSZ prowadzi rozmowy z Telewizją Polską S.A. "na temat utworzenia kanału TVP Zagranica, której częścią mogłaby się stać TVP Polonia i Biełsat w postaci np. portalu internetowego".

Projektowanym zmianom towarzyszyć ma "ograniczenie, a nie likwidacja dofinansowania dla Biełsatu, ze względu na potrzebę realizacji innych priorytetowych programów". Rzeczniczka zaznaczyła jednocześnie, że w sprawie przyszłości TV Biełsat "na razie nie zostały podjęte żadne decyzje".

Według Wajdy, niezmienne pozostanie poparcie polskiej dyplomacji "dla wolnych mediów i wysiłków demokratycznych na Białorusi".

- Wierzymy, że wolność słowa, swoboda wypowiedzi, tolerancja i pluralizm polityczny są najlepszym sposobem na rozwój białoruskiego społeczeństwa. Z zadowoleniem odnotowujemy większą otwartość Białorusi na kontakty z Polską i innymi krajami UE w ostatnim czasie i mamy nadzieję na dalszą intensyfikację wzajemnych relacji - dodała.

"Takie cięcie oznacza śmierć"

Według dyrektor stacji Agnieszki Romaszewskiej-Guzy Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje zmniejszenie budżetu Biełsatu o ponad dwie trzecie - z 17 mln zł do 5 mln zł. - Takie cięcie w przypadku budżetu właściwie każdej instytucji oznacza jej śmierć - stwierdziła w zeszłym tygodniu.

Dodała, że w związku z problemami finansowymi cięcia w budżecie stacji planuje także Telewizja Polska, w której skład wchodzi Biełsat. - Z 26 mln zł zjedziemy do 9 mln zł. To jest de facto likwidacja telewizji - oznajmiła Romaszewska-Guzy.

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaznaczono, że "łączny koszt realizacji TVP Biełsat" - od jej powstania do 2015 roku - "wyniósł ok. 220 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodziła z budżetu państwa".

Zaniepokojenie w związku z doniesieniami o możliwych zmianach mających dotknąć Biełsat wyraził m.in. opozycyjny białoruski ruch "O Wolność", który zbiera podpisy za utrzymaniem stacji w jej dotychczasowej formacie.

Apel w obronie Biełsatu - skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło - podpisali m.in. białoruscy intelektualiści, społecznicy i przedstawiciele opozycji demokratycznej: laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, były szef parlamentu Stanisław Szuszkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi Uładzimir Niaklajeu, szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz znany obrońca praw człowieka Aleś Bialacki.

"Zmiany częścią szerszego planu"

Wcześniej do doniesień o ograniczeniu finansowania Biełsatu odnosił się szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski, który w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl powiedział, że zmiany te są częścią szerszego planu przekształceń w TVP Polonia, których celem byłoby stworzenie "jednej polskiej telewizji dla zagranicy, w ramach której istnieć będą różne redakcje pracujące również w obcych językach".

Scalona TVP Polonia byłaby również odbierana na Białorusi. - Oczekują tego Polacy mieszkający w tym kraju. Jest również gotowość strony białoruskiej, by umieścić TVP w systemach białoruskich, by mogła być odbierana w całym kraju - oświadczył minister.

Ocenił także, że wpływ Biełsatu na rzeczywistość jest "skromny", m.in. dlatego że nie jest dopuszczony do ogólnokrajowego odbioru. Propozycja białoruska, by "zezwolić na transmitowanie TVP Polonia na cały obszar Białorusi", sprawiłaby jego zdaniem, że "docierałaby ona również do kilkuset tysięcy Polaków, a i społeczeństwo białoruskie widziałoby, jak wygląda życie w sąsiednim kraju.

Szef MSZ mówił również, że resort szuka oszczędności "na różnych kierunkach", ponieważ "zobowiązaliśmy się światu, że będziemy zwiększać pomoc dla uchodźców syryjskich”.

Ze słów ministra wynika, że decyzja w sprawie nowej koncepcji powinna zapaść w najbliższych dniach, ministerstwo utrzyma dotację, która pozwoli uniknąć zwolnień w Biełsacie, redakcja białoruska nie zostanie zamknięta, a Romaszewska-Guzy "ma teraz ofertę pracy w TVP Polonia na wysokim stanowisku".

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrok śmierci na Biełsat? "Rząd dostaje błędne analizy o sytuacji na Wschodzie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:54
Stopień błędności analiz, dostarczanych obecnie decydentom o sytuacji na Wschodzie, jest dla mnie szokujący – mówiła Agnieszka-Romaszewska Guzy. W jej ocenie – to możliwa przyczyna kłopotów Biełsatu. W połowie grudnia wyszło na jaw, że MSZ chce obciąć dotacje dla Biełsatu, a to oznacza "wyrok śmierci” dla tej telewizji. Dyrektor stacji ma nadzieję, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, uważa że przyczyną takich planów są niekompetentne analizy, słabe jakościowo oceny sytuacji.
rozwiń zwiń