W Ostrowi Mazowieckiej powstanie Muzeum-Dom Rodziny Pileckich

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 19:14
Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej podpisali we wtorek w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer.
Audio
  • W Ostrowi Mazowieckiej powstanie Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rok
Proces Witolda Pileckiego, 1948 rokFoto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Muzeum będzie mieściło się w domu rodzinnym Marii Ostrowskiej, żony rotmistrza Witold Pileckiego. - 85 lat temu w kościele w Ostrowi Mazowieckiej ślub wzięli Maria Ostrowska i Witold Pilecki. Do dziś zachował się oryginalny dom murowany, dom rodzinny Marii Ostrowskiej - wskazał Jerzy Bauer.

Piotr Gliński podkreślił, że będzie to ważna placówka historyczna, która będzie upamiętniała nie tylko rotmistrza, ale także szeroko prezentowała historię regionu, który doświadczył represji podczas II wojny światowej, na obszarze którego działało podziemie niepodległościowe zarówno w czasie wojny, jaki po jej zakończeniu.

Inicjatorka projektu, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Magdalena Gawin powiedziała, że Polska potrzebuje nie tylko muzeów w dużych miastach, ale także w mniejszych.

- To ważne także dlatego, aby zachęcić lokalne samorządy do prowadzenia aktywnej polityki kulturalnej. Jeśli nie będą chciały tego robić z własnej inicjatywy, na pewno władza centralna tego nie będzie za nich mogła zrobić - stwierdziła.

TVP

Zgodnie z umową MKiDN przeznaczy 1 mln zł rocznie, a miasto 200 tys. zł rocznie, na prowadzenie muzeum. Oprócz tego resort kultury przekaże 3,3 mln na remont Domu Pileckich i na zorganizowanie tam wystawy stałej.

Witold Pilecki

Czytaj więcej:
Pilecki_w mundurze1200.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i uczestnikiem kampanii 1939 roku. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską.

19 września 1940 roku dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu w kwietniu 1943 roku. Trafił do AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim.

W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 roku wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W 1947 roku został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim.

Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Wszelkie informacje o rtm. Pileckim podlegały w PRL cenzurze. W 1990 roku został zrehabilitowany.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943.
rozwiń zwiń