X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rząd opublikował 15 zaległych wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 21:07
W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek 15 nieopublikowanych dotąd wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Przewiduje to, podpisana przed świętami przez prezydenta, ustawa wprowadzająca nowe przepisy o TK.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 p/Wikimedia Commons

Opublikowane zostały wyroki Trybunału wydane między 27 września a 13 grudnia. Dotąd wyroki te nie były publikowane. Na mocy wcześniejszej ustawy o TK ich publikację w Dzienniku Ustaw zarządzał prezes TK, a do druku kierował szef kancelarii premiera. Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił kilka miesięcy temu, że tak długo, jak długo TK nie będzie przestrzegał prawa, nie można publikować jego orzeczeń.

Jakie wyroki opublikowano?

Opublikowane w Dzienniku Ustaw zostały m.in. wyrok z 27 września dotyczący prawa o adwokaturze. TK uznał za konstytucyjny przepis o możliwości skreślenia z listy aplikantów po stwierdzeniu nieprzydatności do wykonywania zawodu adwokata.
Opublikowano także dwa wyroki TK z 11 października. W jednym z nich TK uznał, że niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę.

W wyroku z 8 listopada TK uznał, że możliwość wyrażenia przez sąd odwoławczy w uzasadnieniu uchylonego wyroku cywilnego wiążących wskazań dla sądu I instancji co do dalszego rozpatrywania sprawy jest zgodna z konstytucją.

W Dzienniku Ustaw opublikowano także dwa wyroku TK z 22 listopada. W pierwszym Trybunał uznał za zgodny z konstytucją przepis ograniczający prawo do zawierania małżeństw dla osób "dotkniętych chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym".
Drugie rozstrzygnięcie dotyczyło przepisów uzależniających "becikowe" od opieki lekarskiej od 10 tyg. ciąży.Trybunał uznał je za zgodne z konstytucją. Jednocześnie zaznaczył, że w sytuacjach wyjątkowych świadczenie i tak powinno zostać przyznane.

Kolejny wyrok - z 23 listopada - dotyczy postępowania wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. TK uznał za konstytucyjne główne zapisy ustawy o izolacji groźnych przestępców.
W wyroku z 24 listopada TK orzekł, że przepisy odnoszące się do należności za podróże służbowe kierowców w transporcie międzynarodowym są niezgodne z konstytucją.

29 listopada TK orzekł, że zgodny z konstytucją jest przepis, który nie przewiduje dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych dla pracowników służby zagranicznej, wykonujących obowiązki służbowe w placówce.
Kolejna publikacja dotyczy orzeczenia z 1 grudnia, w którym TK uznał, że karanie sprawcy jednego czynu za przestępstwo i za wykroczenie jest zgodne z konstytucją.

13 grudnia Trybunał, orzekając ws. tzw. małej ustawy medialnej, uznał, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - jako organ konstytucyjny - musi mieć decydujący udział w zakresie powoływania i odwoływania m.in. członków zarządu i rad nadzorczych mediów publicznych.

Trzy wciąż czekają na publikację

Wyjątek stanowią "wyroki i rozstrzygnięcia", które dotyczą "aktów normatywnych, które utraciły moc obowiązującą" - te w myśl wspomnianej ustawy nie podlegają publikacji. W związku z tym w Dzienniku Ustaw nie pojawiły się wyroki TK z 9 marca i 11 sierpnia tego roku. Trybunał Konstytucyjny orzekł w nich o niekonstytucyjności dwóch poprzednich ustaw o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, które przestały już obowiązywać. Publikacji tych dwóch wyroków domaga się m.in. opozycja i zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, ale także Komisja Europejska oraz Komisja Wenecka, zajmujące się sporem wokół polskiego Trybunału. W Dzienniku Ustaw nie znalazł się także wyrok z 7 listopada tego roku dotyczący zasad powołania prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego na podstawie - nieobowiązującej już - ustawy o TK z 22 lipca 2016 roku, choć TK uznał te przepisy za zgodne z konstytucją.

ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak