Odszedł "poeta saksofonu". Nie żyje Michał Kulenty

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:44
Zmarł Michał Kulenty, kompozytor i muzyk nazywany "poetą saksofonu". Grał również na fortepianie, flecie, klarnecie, oboju i wielu instrumentach ludowych.
Audio
  • Dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia Rafał Porzeziński wspomina Michała Kulentego (IAR)
Michał Kulenty
Michał KulentyFoto: PAP/Marcin Obara

Muzyk współpracował z orkiestrami symfonicznymi, w tym z Filharmonią Narodową i formacjami jazzowymi. Stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, z którym nagrał dwie płyty - "Polska" w 1990 roku i "Głos na rozstaju" w 1996. Tworzył również muzykę teatralną i filmową. Koncertował jako solista. Miał 60 lat.

Twórczość Michała Kulentego była inspirowana polskim folklorem, a także religią. Sam mówił, że w muzyce interesuje go przede wszystkim strona duchowa. Jako kompozytor, instrumentalista lub producent uczestniczył w powstaniu kilkudziesięciu płyt. Często współpracował z zespołami tworzącymi muzykę chrześcijańską, między innymi z Arką Noego, Deus Meus, Saurelem. Na zlecenie prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa napisał muzykę do “Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”. 

Do ostatniej płyty, wydanej pod koniec ubiegłego roku i zatytułowanej "Dusza w Uszach”, Michał Kulenty zaprosił jednego z najlepszych polskich aranżerów Krzysztofa Herdzina, który dyrygował Polską Orkiestrą Radiową.

Muzyk był doświadczonym radiowcem. Kilka lat pracował w Biurze Programowym Polskiego Radia, był również doradcą muzycznym i twórcą radiowym. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej". W 2016 - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Michał Kulenty urodził się w 1956 roku. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. 

aj

Zobacz więcej na temat: MUZYKA KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak