Ryszard Legutko: pomysł Europy dwóch prędkości pogłębia antagonizmy, a nie łagodzi konflikty

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 09:04
Europoseł PiS przekonywał w "Sygnałach dnia", że niemiecka kanclerz obawia się "apetytów centralistycznych", "nurtu federalistycznego" w Europie.
Audio
  • Prof. Ryszard Legutko krytykuje pomysł Europy dwóch prędkości (Sygnały dnia/Jedynka)
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard LegutkoFoto: Jacek Konecki/PR

Ryszard Legutko mówił w radiowej Jedynce o wtorkowej wizycie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Polsce. Podkreślił, że w czasie jej rozmowy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, podczas której był obecny, podejmowano temat przyszłości UE, ale nie omawiano tematu Europy dwóch prędkości.

merkel szydło 1200 pap.jpg
Kanclerz Niemiec w Polsce o przyszłości UE i współpracy transatlantyckiej

- Jeśli Francja jest podzielona na pół odnośnie stosunku do UE, to zrobienie jeszcze bardziej scentralizowanego klubu, to jak wkładanie do niego wozu pełnego dynamitu – przekonywał Ryszard Legutko.

Europoseł PiS powiedział, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE pociągnie za sobą zmiany traktatowe. – Pani kanclerz wyraziła obawę, że szerokie otwarcie traktatów może doprowadzić do pojawienia się różnych sprzecznych tendencji, na tyle sprzecznych, że nie będzie się dało ich pogodzić – zaznaczył. Dodał, że z jej słów odniósł wrażenie, że obawia się ona "apetytów centralistycznych", "nurtu federalistycznego" w Europie, które, gdy traktaty zostaną otwarte, bardzo się zaktywizują.

Ryszard Legutko mówił też o ewentualnym poparciu polskiego rządu dla drugiej kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Legutko (europoseł PiS)

Data emisji: 8.02.2017

Godzina emisji: 8.15

pp/ab

Zapis rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: dla Berlina jest ważne, by relacje z Warszawą były partnerski

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 06:55
- Fala wyborów może zmienić układ polityczny w Europie i w tym kontekście Warszawa jawi się jako jeden z elementów stabilności. Partnerskie relacje z Warszawą są dla Berlina bardzo ważne - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń