Niezwykłe odkrycie w krypcie biskupa Krzysztofa Szembeka we Fromborku

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 16:28
W krypcie znaleziono sześć trumien. Szczątki pochowanych w nich osób, w tym biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, są dobrze zachowane.
Prace badawcze w krypcie biskupiej w kaplicy Zbawiciela archikatedry we Fromborku
Prace badawcze w krypcie biskupiej w kaplicy Zbawiciela archikatedry we FromborkuFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Małgorzaty Grupy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu od poniedziałku prowadzi badania sondażowe krypty w kaplicy Zbawiciela fromborskiej świątyni.

Naukowcy sprawdzają sposób pochówku warmińskich biskupów, stan zachowania szczątków oraz to, czy miejsce pochówku nie zostało sprofanowane w 1945 roku.

Prof. Grupa, podsumowując pierwszy etap badań, powiedziała, że w krypcie znaleziono sześć trumien. Szczątki pochowanych w nich osób są dobrze zachowane, ponieważ uległy mumifikacji. Sprzyjała temu dobra wentylacja w krypcie.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 

- Zachował się też cały garnitur szat, w który byli ubrani biskupi. Wszystkie warstwy szat możemy dokładnie opisać i na podstawie ornamentów na jedwabiach opisać czas pochówku - wyjaśniła.

Dodała, że dwie trumny spośród sześciu były spenetrowane przez intruzów, ale nie wiadomo dokładnie kiedy to się stało i kto to zrobił.

- Wydaje się, że intruz poszukiwał biżuterii. Ludzie zazwyczaj nie wierzyli, że do trumien dostojników kościelnych przy pochówkach wkładano nie oryginalne insygnia z kruszcu, ale imitacje pastorałów, kielichów czy pierścieni - wytłumaczyła eklspert.

Naukowcy podczas badań rozpoznawczych przeprowadzili inwentaryzację fotograficzną i opisową. Znalezione rzeczy zostaną zabrane do laboratorium, w którym zostaną poddane szczegółowym badaniom. Analiza może potrwać rok.

Grobowiec ordynariuszy warmińskich

Kaplica Zbawiciela, której fundatorem był biskup Krzysztof Andrzej Jan Szembek, jest niezwykle cenna z uwagi na ołtarz z licznymi relikwiarzami i polichromię wykonaną przez Macieja Meyera. Jest on także autorem polichromii w Sanktuarium w Świętej Lipce i kaplicy w katedrze w Gnieźnie i Wozławkach.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 

Kaplica Zbawiciela, św. Teodora i Wszystkich Świętych znana jest powszechnie pod nazwą kaplicy Szembeka. Wzniesiona na planie kwadratu, zakryta kopułą, na wzór i podobieństwo renesansowej grobowej kaplicy Zygmuntowskiej w Krakowie. Wybudowano ją jako oratorium relikwiarzowe z konfesją św. Teodora i jako grobowiec rodziny biskupa Szembeka.

Oprócz fundatora w krypcie nie spoczął nikt więcej z rodziny Szembeków. Stała się ona jednak grobowcem późniejszych ordynariuszy warmińskich od połowy XIX wieku, kiedy stolicę diecezji po ponad 500 latach przeniesiono z Lidzbarka do Fromborka. Spoczęli tam kolejni biskupi: A. Hatten, J. Geritz, A. Thiel, A. Bludau oraz kanonik A. Ossoliński.

***

O archikatedrze fromborskiej stało się głośno w 2005 roku, kiedy odnaleziono w niej i zidentyfikowano z dużym prawdopodobieństwem szczątki kanonika warmińskiego i astronoma Mikołaja Kopernika.

Do czasu poszukiwań archeologicznych, nie było wiadomo, w którym miejscu katedry Kopernik spoczywa. Po identyfikacji szczątki astronoma zostały uroczyście pochowane w sarkofagu pod szklaną posadzką, po prawej stronie głównej nawy.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk 

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum w Piszu pozyskało cenne artefakty sprzed ok. 2,5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 17:03
- To dla nas prawdziwe rarytasy, bo nasza placówka jest bardzo uboga w eksponaty archeologiczne i większość wypożyczamy z muzeum w Olsztynie - powiedziała dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej dr Aneta Karwowska.
rozwiń zwiń