Festiwal filmowy w Berlinie czas zacząć. Holland z filmem "Pokot" na czele mocnej polskiej reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 07:44
Dziś odbędzie się światowa premiera najnowszego filmu Agnieszki Holland pod tytułem „Pokot”. Film zostanie pokazany w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. "Pokot" to ekranizacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
Scena z filmu
Scena z filmu Foto: Materiały prasowe

Agnieszka Holland mówi, że zakwalifikowanie jej filmu do Konkursu Głównego Festiwalu w Berlinie to ważne wyróżnienie. Dostanie się filmu "Pokot" do Konkursu Głównego daje dużą szansę na zaistnienie i promocję nie tylko w Polsce.

Reżyserka podkreśla, że Berlin to "idealny festiwal" dla jej filmu ze względu na pewną wrażliwość tamtejszej publiczności i samego festiwalu na pewne tematy.

"Pokot" jest opowieścią losach mieszkającej w Sudetach emerytowanej inżynier, miłośniczki astrologii i zwierząt, która próbuje przeciwstawić się brutalnej tradycji polowań. Agnieszka Holland podkreśla, że choć film krąży wokół brutalności myśliwych to dotyka problemu tolerancji w społeczeństwie. Wizerunek myśliwych w filmie, tłumaczy reżyserka, nawiązuje do części polityków, którzy odmawiają światu innej wrażliwości niż ta, którą sami reprezentują.

You Toube

Tym samym, podkreśla Agnieszka Holland jest to głos za tymi słabszymi, którzy są bezradni wobec prawa, które ich nie chroni oraz ich solidarność.

Grający jednego z głównych bohaterów filmu Wiktor Zborowski uważa, że ten film jest też emocjonalnym głosem w obronie przyrody. Aktor uważa, że nie można się zgodzić by jedno lobby zawłaszczało przyrodę, niszczyło ją i było bez litości dla innych realizując swoje cele. Ten film, uważa Wiktor Zborowski niesie przesłanie "człowiek i natura to jedno".

Film do polskich kin trafi 24 lutego.

ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Agnieszka Holland: Berlinale to dla nas szansa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 16:14
- Jeżeli "Pokot" zostanie dobrze odebrany w Berlinie przez widownię i przez media, pomoże to filmowi zaistnieć i mieć dalsze życie - mówi w radiowej Jedynce reżyserka Agnieszka Holland.
rozwiń zwiń