X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maria Dmochowska - żołnierz AK, działaczka opozycji, posłanka - spoczęła na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 20:26
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi krewni i przyjaciele zmarłej, a także weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Pożegnanie Marii Dmochowskiej. Magdalena Kowalewska (IAR)
Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach
Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich PowązkachFoto: PAP/Tomasz Gzell

Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej - harcerki Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, działaczki opozycji demokratycznej w PRL, posłanki w latach 1989-1997, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej - odbyły się piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

- Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - Polski - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, który odprawił mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach.

Po nabożeństwie - w asyście Wojska Polskiego, która po przemówieniach uczestników pogrzebu, oddała salwę honorową - nastąpiło złożenie prochów zmarłej w grobie rodzinnym.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Źr. TVP Info

Maria Dmochowska

Maria Dmochowska, z domu Lipska, urodziła się 18 lipca 1930 roku w Warszawie. Zmarła 10 lutego.

Podczas II wojny światowej jako 13-latka zapisała się do Szarych Szeregów - należała do konspiracyjnej Drużyny Harcerskiej im. Tomasza Zana w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej.

Od 1944 roku była żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie Maja. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim i w walkach Grupy Kampinos AK - była łączniczką w Kompanii Lotniczej dowodzonej przez por. Tadeusza Gaworskiego pseudonim Lawa.

Czytaj więcej:
historia portal .jpg
Historia - serwisy specjalne Polskiego Radia

Po wojnie była instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego nurtu mikołajczykowskiego, czynnie przeciwstawiająca się procesowi podporządkowania ZHP partii komunistycznej.

Absolwentka i pracownik naukowy Akademii Medycznej w Łodzi. Była lekarzem hematologiem. Z uczelni została usunięta w 1968 roku za aktywne sprzeciwianie się represjom wobec kolegów pochodzenia żydowskiego.

W czasach PRL była działaczką opozycji demokratycznej, współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi. Była delegatką na pierwszy krajowy zjazd delegatów związku, który odbył się w Gdańsku w 1981 roku. Była internowana w stanie wojennym.

W okresie transformacji ustrojowej była łódzką posłanką na Sejm PRL/RP X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, a następnie w Sejmie I i II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. W latach 1997-2000 była doradcą Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Od grudnia 2000 roku pracowała jako doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W 2006 roku za kadencji prezesa Janusza Kurtyki została powołana na stanowisko wiceprezesa IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 roku.

Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

kk

Zobacz więcej na temat: odeszli 2017 POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pogrzeb wolontariuszki zamordowanej w Boliwii będzie mieć charakter państwowy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 13:25
Pogrzeb Heleny Kmieć odbędzie się w niedzielę w Libiążu. - Premier Beatę Szydło reprezentować będzie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń