Szef MSZ w Monachium: solidarność jest kluczowa dla Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 18:12
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił, że dla Unii Europejskiej kluczowa jest solidarność. Dodał, że Polska nie sprzeciwia się przyjmowaniu uchodźców, ale opowiada się za odróżnieniem ich od zwykłych migrantów. Powiedział też, że Brexit powinien skłonić państwa Unii Europejskiej do refleksji. Witold Waszczykowski uczestniczy w międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: twitter/msz

Szef polskiej dyplomacji wziął udział w panelu zatytułowanym "Przyszłość Unii Europejskiej". Witold Waszczykowski stwierdził, że protekcjonizm nie jest rozwiązaniem problemów Europy. Konieczna jest jego zdaniem solidarność we wszystkich ważnych sprawach. "Jeśli mówimy o solidarności w sprawie migrantów, to my pytamy o solidarność w sprawie rynku pracy" - powiedział minister Waszczykowski. Wskazał, że Polacy przez siedem lat, będąc w Unii Europejskiej, nie mogli podejmować pracy w Niemczech. – Solidarność w sprawie energii, dostaw gazu, czy ją mamy? – pytał.

Czytaj także
monachium 1200.jpg
Rozpoczęła się 53. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Waszczykowski: Brexit nie jest "rozwodem UK z UE"

Witold Waszczykowski powiedział też, że dla Polski Brexit nie jest "rozwodem" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. "Myślę, ze podjęli tę decyzję, ponieważ nie mogli już znieść sytuacji w Unii. Inni mogą pójść ich śladem" - powiedział. Dodał, że Brexit powinien skłonić państwa członkowskie do dyskusji na temat sytuacji wewnątrz Unii.

Minister Waszczykowski powiedział też, że nie może zgodzić się z opinią o niechęci Polaków do przyjmowania imigrantów. Podkreślił, że nasz kraj w zeszłym roku wydał, tylko dla Ukraińców, milion 267 tysięcy wiz, z czego 650 tysięcy to wizy pracownicze. – Nasze położenie geograficzne oraz kierunki, z których przybywają do nas imigranci są inne – powiedział. Dodał, że inny problem polega na odróżnieniu imigrantów od uchodźców.

Czytaj także
Duda f 1200.jpg
Andrzej Duda przybył do Monachium na Konferencję Bezpieczeństwa

W panelu uczestniczyli również: prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble.

Konferencja w Monachium jest jednym z najważniejszych spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu i polityce międzynarodowej.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak