Dzień modlitwy i pokuty za ofiary księży pedofilów

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 07:57
Kościół katolicki w Polsce będzie się dziś modlił i pokutował za ofiary księży pedofilów. Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski poprosił, aby zorganizować w tej intencji nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Audio
  • Dzień modlitwy i pokuty za ofiary księży pedofilów. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Kościelne przepisy postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich, których dopuścili się duchowni, są bardziej rygorystyczne od świeckich - mówi IAR ksiądz Paweł Rytel- Andrianik rzecznik prasowy Episkopatu Polski. - W Kościele katolickim nie ma przedawnień. Pod kościelne przepisy o pedofilii podlegają osoby do osiemnastego roku życia. Obowiązuje zasada zero tolerancji dla takich przestępstw - podkreśla ksiądz rzecznik.

- Za bardzo istotne uważam tworzenie systemu prewencji, którego w Polsce nie ma. Dlatego szkolimy fachowców, którzy będą pracowali w instytucjach prowadzonych przez Kościół - dodaje jezuita ojciec Adam Żak, koordynator do spraw ochrony dzieci i młodzieży przy Episkopacie Polski i pomysłodawca utworzenia Centrum Ochrony Dziecka. Po takim przeszkoleniu osoby, które je przejdą pracowałyby w szkołach katolickich, świetlicach wychowawczo-opiekuńczych, katolickich organizacjach młodzieżowych i wydziałach katechetycznych diecezji.

Z inicjatywą zorganizowania specjalnego dnia modlitw w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych wystąpiły do papieża ofiary pedofilii z Kanady. Franciszek prawie dwa lata temu, wysłał do episkopatów prośbę o przygotowanie takiego nabożeństwa.
W Polsce będzie to już druga taka modlitwa. Pierwsza odbyła się jeszcze przed sugestią papieża, dwa i pół roku temu w Krakowie.

pp/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak