MSZ: Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 22:19
- Przed chwilą notą dyplomatyczną zgłosiłem kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski. Po tej informacji zarząd PO zdecydował o wykluczeniu Saryusz-Wolskiego z szeregów partii. Wcześniej komitet polityczny PiS zobowiązał premier Beatę Szydło, która jest też wiceprezesem tej partii, do tego, by "stanowczo sprzeciwiła się" wyborowi Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. 
Audio
  • Rafał Bochenek: Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej (IAR)
  • Rzecznik PO Jan Grabiec: europoseł Jacek Saryusz-Wolski został usunięty z PO ze skutkiem natychmiastowym (IAR)
  • Witold Waszczykowski: Jacek Saryusz-Wolski gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i neutralny stosunek do Polski (IAR)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

MSZ poinformowało, że rząd polski proponuje kandydaturę Saryusz-Wolskiego, który od 2004 r. był europosłem PO (w sobotę decyzję o wykluczeniu go z ugrupowania podjął zarząd Platformy) na szefa Rady Europejskiej. Jak podało w swoim komunikacie biuro rzecznika prasowego MSZ, kandydatura została przedstawiona MSZ Malty, która od stycznia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE. 

tusk free 1200.jpg
Komitet polityczny PiS sprzeciwia się kandydaturze Donalda Tuska na szefa RE

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. - Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Po tej informacji zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z szeregów partii. Oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

"Nie akceptuję donoszenia na własny kraj"

Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej - napisał na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski, kandydat polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Niezwykle doświadczony polityk europejski"

Rzecznik rządu Rafał Bochenek podkreślił, że Jacek Saryusz-Wolski to "niezwykle doświadczony polityk europejski, sprawny i merytorycznie przygotowany do tej funkcji".

Ocenił zarazem, że "trudno sobie wyobrazić" udzielenie przez polski rząd poparcia w staraniach o kolejną kadencję obecnemu przewodniczącemu Rady Donaldowi Tuskowi. Zdaniem Bochenka Tusk jest bowiem politykiem, który "wprost i jednoznacznie atakował polski rząd i szkodzi państwu polskiemu". - Wystarczy sobie przypomnieć wiele negatywnych wypowiedzi Donalda Tuska na temat Polski, w których sugerował chociażby nałożenie sankcji na nasz kraj - dodał.

Według rzecznika, wybór Donalda Tuska na funkcję przewodniczącego wbrew decyzji Polski byłby "czymś nienaturalnym". - Byłoby to naruszenie dotychczasowych standardów europejskich - zaznaczył.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przez Saryusz-Wolskiego.

Sprzeciw wobec poparcia dla Donalda Tuska

Uchwała komitetu politycznego PiS sprzeciwiająca się wyborowi Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej ma na celu wzmocnienie stanowiska polskiego rządu - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

PiS zarzuca Tuskowi m.in. łamanie zasady neutralności wobec państwa członkowskiego, angażowanie się w "akcje organów UE skierowane przeciwko Polsce" oraz popieranie opozycji. "I to opozycję szczególnego rodzaju, która nie ukrywa swojego antypaństwowego charakteru" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.
Mazurek zwróciła też uwagę na poparcie Tuska dla rozwiązań nieakceptowanych przez polski rząd, wymieniając w tym kontekście obowiązkową relokację uchodźców.

Pytana, czemu ma służyć podjęta przez komitet polityczny PiS uchwała, powiedziała, że wzmacnia ona stanowisko polskiego rządu. - I też daje wyraz temu, że my, jako największa siła polityczna w Polsce, sprawująca teraz władzę, mamy zastrzeżenia do funkcjonowania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, i że my go popierać nie chcemy - dodała rzeczniczka PiS.

Jaka przyszłość Saryusza-Wolskiego w EPL?

Szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul poinformował, że wezwał wiceprzewodniczącego EPL Jacka Saryusz-Wolskiego na rozmowę w poniedziałek, aby wyjaśnić najnowsze informacje o kandydaturze polityka na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Daul potwierdził też, że EPL, zrzeszająca centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy, chce, aby Donald Tusk pozostał szefem Rady Europejskiej na drugą 2,5-roczną kadencję. 

Dodał, że statut EPL przewiduje, iż jej wiceprzewodniczący muszą być członkami partii zrzeszonych w tej europejskiej rodzinie politycznej. W sobotę należąca do EPL Platforma Obywatelska usunęła z partii Saryusz-Wolskiego po ogłoszeniu decyzji polskiego rządu o zgłoszeniu jego kandydatury na szefa Rady Europejskiej. Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział, że oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej. Daul podkreślił, że w pełni respektuje decyzję PO.

Decyzja na szczycie

Z końcem maja mija pierwsza, 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie b. premier zadeklarował, że jest gotów kontynuować swoją pracę na tym stanowisku. We wtorek Europejska Partia Ludowa (EPL), skupiająca centroprawicowe ugrupowania z krajów Europy, potwierdziła poparcie dla jego kandydatury.

Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy Tusk będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady przez kolejną kadencję. Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE. Do momentu przedstawienia przez Polskę kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był on jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej objął swoje stanowisko 1 grudnia 2014 r. Wcześniej funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej sprawował Belg Herman Van Rompuy.

pp/PAP/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burza w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej. Jacek Saryusz-Wolski zabrał głos

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 12:42
"Korci by zażartować, że paradoksalnie PO nie popiera swego członka, a popiera nie-członka" - napisał w piątek europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Odniósł się w ten sposób do komentarzy polityków na temat spekulacji medialnych, że rząd PiS sonduje kraje UE, czy poprą jego kandydaturę na szefa Rady Europejskiej zamiast Donalda Tuska.
rozwiń zwiń