X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europa wybiera. Poznaj najważniejsze daty

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 11:22
Politycy i media w Europie i na świecie zastanawiają się, jaki wpływ na przyszłość Starego Kontynentu będą mieć wyniki wyborcze m.in w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Do urn w tym roku pójdą też nasi południowi sąsiedzi - Czesi, a także Norwegowie. Niedawno o przyszłości swojego kraju zadecydowali Holendrzy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/B_Me

Według niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Yougov i opublikowanego przez „The Times” Partia Konserwatywna może liczyć na 42 proc., podczas gdy Partia Pracy na 39 proc. Do urn wyborcznych Brytyjczycy pójdą w czwartek.

Według obecnej prognozy serwisu Electoral Calculus, May może liczyć nawet na 383 z 650 mandatów, ale opublikowane z soboty na niedzielę badania potwierdzają trwający od co najmniej dwóch tygodni trend spadkowy w poparciu dla partii rządzącej.

Jednocześnie szczegółowe badania ComRes dla tabloidu "Sun on Sunday" wskazały, że obecny lider Partii Pracy Jeremy Corbyn jest wyraźnie preferowany przez wyborców, dla których najważniejszymi tematami są publiczna służba zdrowia (41 proc. do 25 proc. dla May), ochrona interesów rodzin pracujących (41 proc. do 28 proc.) i ochrona interesów osób starszych (43 proc. do 20 proc.).

Jak wynika z sondażu, również program Partii Pracy, stawiający na redystrybucję majątku, zwiększenie roli państwa i renacjonalizację kluczowych obszarów gospodarki, został lepiej przyjęty niż kontrowersyjny manifest rządzącej Partii Konserwatywnej. Na pytanie o to, czyje propozycje są lepsze "dla mnie i mojej rodziny", 42 proc. wyborców wskazało na laburzystów, a tylko 37 proc. na torysów.

Premier May wciąż jednak jest postrzegana przez Brytyjczyków jako lepsza od Corbyna jako szef rządu (51 proc. do 30 proc.), a wyborcy ufają jej bardziej w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem (42 proc. do 16 proc.) i uzyskania korzystnego wyniku w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (48 proc. do 18 proc.).

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 24 września. Jak wynika z ostatniego sondażu instytutu INSA dla dziennika "Bild", na 6 miesięcy przed wyborami do parlamentu dwie największe partie konserwatywna CDU/CSU i socjaldemokratyczna SPD "idą łeb w łeb".

Obie partie uzyskały ten sam wskaźnik poparcia - 32 proc. z tym, że konserwatyści z CDU/CSU zanotowali wzrost o 1 proc. Poparcie dla SPD nie zmieniło się.

Polska Europa Niemcy Rosja mapa FREE 663_364.jpg
Antysystemowcy idą po władze. Koniec Europy jaką znamy?

Antyimigrancka i skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 11 proc. natomiast postkomunistyczna Lewica (Die Linke) 8,5 proc. Na Zielonych było gotowych głosować 6,5 proc. uczestników sondażu a na liberalnych Wolnych Demokratów z FDP 6 proc. 

Sondaż przeprowadzono wkrótce po wygranych przez CDU kanclerz Angeli Merkel wyborach regionalnych w kraju związkowym Saara, które uważane są za ważny prognostyk przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.

Wybory parlamentarne odbędą się w Republice Czeskiej w październiku 2017 roku, a na początek roku 2018 zaplanowane są wybory prezydenckie. Z ostatnich sondaży wynika, że współrządzący prawicowy ruch ANO Andreja Babisza jest zdecydowanym liderem sceny politycznej dysponując poparciem 33,5 proc. elektoratu. Druga obecnie w kolejności Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) premiera Bohuslava Sobotki może liczyć na 14 proc. głosów, a wszystkie pozostałe ugrupowania parlamentarne lokują się poniżej granicy 10 proc.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Czechach musi się odbyć najpóźniej na 30 dni przed końcem kadencji urzędującego prezydenta Milosza Zemana czyli do początku lutego 2018 roku. Poza Zemanem udział w nich zgłosiło na razie trzech innych kandydatów, spośród których największe szanse daje się 64-letniemu przedsiębiorcy i autorowi tekstów piosenek Michalowi Horaczkowi.

Norwegowie będą głosować w wyborach parlamentarnych 11 września 2017 roku, a nowi posłowie zajmą 169 miejsc w jednoizbowym parlamencie królestwa Norwegii - Storting i będą pełnić tam czteroletnią kadencję.

Wybory do holenderskiego parlamentu, Tweede Kamer izby niższej Stanów Generalnych odbyły się 15 marca 2017 roku. Wygrała rządząca państwem od 2010 roku konserwatywno-liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji Marka Ruttego, na którą oddano 21,30 procent głosów. Drugie miejsce zajęła narodowo-liberalna antyislamska Partia Wolności Geerta Wildersa – 13,1 procenta. Frekwencja wyborcza wyniosła 81,90 procent.

pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak