Prezydent: 10 nowych obiektów na liście Pomników Historii

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 15:29
Prezydent RP Andrzej Duda wpisał w środę 10 nowych obiektów na listę Zabytków Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.
Audio
  • Andrzej Duda o nowych obiektach na liście Pomników Historii (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Flickr.com

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

(Film - Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas wręczenia dokumentów uznających nowe Pomniki historii. Źródło: TVP INFO) - Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielka historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim a także z całą pewnością można powiedzieć, że przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat historii, że widziały całe dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie młodsze, a nie mniej są świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń, nie tylko dla społeczności lokalnych, ale dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach istotne - powiedział prezydent Duda.

"Kościół Pokoju" - kościół ewangelicko-augsburski pw. Trójcy Świętej w Świdnicy został wpisany na listę pomników historii. Fot.: PAP/Maciej Kulczyński "Kościół Pokoju" - kościół ewangelicko-augsburski pw. Trójcy Świętej w Świdnicy został wpisany na listę pomników historii. Fot.: PAP/Maciej Kulczyński

60 zabytków szczeólnej rangi

Pomnikami zostały uznane: Radiostacja w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego zwany kościołem Pokoju w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy zwanego kościołem Pokoju, Święty Krzyż - pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu, a także zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent.

Obecnie jest to 60 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztornym Jasnej Góry, a także Grunwald - jako pole bitwy, Wieliczka - historyczna kopalnia soli oraz Frombork - z zespołem katedralnym.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: suwerenne państwo polskie odrodziło się dzięki kulturze

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 21:32
W Belwederze we wtorek odbyła się debata "Miejsce humanistyki w kulturze Polski współczesnej". Listy do uczestników wydarzenia wystosował Andrzej Duda.
rozwiń zwiń