X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jego piosenki uczyły żyć". Odszedł wybitny poeta i satyryk. Wojciech Młynarski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 23:00
Zmarł Wojciech Młynarski. Autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, miał 75 lat.
Audio
  • Artur Andrus: skończyła się pewna epoka (IAR)
  • Wojciech Młynarski czyta wiersz poświęcony Trójce
  • Wojciech Młynarskich o polskim poczuciu humoru
  • Wojciech Młynarski: jestem tekściarzem-rzemieślnikiem
Jego piosenki uczyły żyć. Odszedł wybitny poeta i satyryk. Wojciech Młynarski nie żyje
Foto: PAP

SERWIS SPECJALNY
Wojciech Młynarski 1200
WOJCIECH MŁYNARSKI: SERWIS SPECJALNY

Nie żyje Wojciech Młynarski - poinformowała rodzina artysty. Na Facebooku córka Wojciecha Młynarskiego Paulina napisała: "Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy".

***

Zainspirował go Witkacy

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie. W 1963 r. jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego" postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem. Debiutował na początku lat 60. na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.

Mistrz piosenki

Młynarski to autor ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych ma od blisko 50 lat swoją wierną publiczność.

Był wykonawcą niezwykle popularnych piosenek, które weszły na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. słynne "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje". Jego teksty śpiewali również najlepsi polscy wokaliści – Ewa Bem ("Moje serce to jest muzyk"), Edyta Geppert ("Och życie, kocham Cię nad życie"), Michał Bajor ("Moja miłość największa"), Maryla Rodowicz ("Fruwa twoja marynara"), Kalina Jędrusik ("Z kim tak ci będzie źle jak ze mną"), Skaldowie ("Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał").

Niektóre jego utwory na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Młynarski, podobnie jak Jacques Brel, był najlepszym interpretatorem własnych utworów.

WIDEO: piosenka "Jesteśmy na wczasach"


Bawił w kabaretach i musicalach

Wojciech Młynarski współpracował z kabaretami "Dudek", "Owca" i "Dreszczowiec", a także z telewizyjną redakcją rozrywki. W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe.

Autor przekładów piosenek z musicali: "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago".

W Teatrze Ateneum realizował programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu.

Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej - tzw. felietonów śpiewanych.

Wiele nagród

Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia, Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.


***

"Jego piosenki uczyły żyć"

Maria Szabłowska, wieloletnia dziennikarka radiowej Jedynki, oceniła, że utwory Wojciecha Młynarskiego uczyły żyć i wskazywały drogę. - To coś niesamowitego, bo przecież piosenka to jest taka rzecz ulotna i nie wymaga się zbyt wiele od tekstu, od melodii - mówiła Maria Szabłowska. Zaznaczyła, że pisane przez niego są ponadczasowe. Artysta zaś był blisko związany z Polskim Radiem. - Był wielkim przyjacielem Radia i chętnie do nas przychodził - wspominała Maria Szabłowska.

Z kolei Paweł Sztompke z radiowej Jedynki ocenił, że Wojciech Młynarski był w swojej twórczości perfekcyjny. Dziennikarz muzyczny mówił o ogromnym wkładzie artysty w polską kulturę. - Pisał dla całej plejady największych polskich gwiazd estrady i on jak gdyby dał życie tym wielu wspaniałym artystom. Oni śpiewali jego teksty, oni śpiewali jego językiem i jego inteligencją - wspomina Paweł Sztompke. - Nieprawdopodobna postać i jednocześnie cudownie się stało, że mógł taki człowiek wśród nas przebywać, być, pisać - dodał.

Artur Andrus z radiowej Trójki ocenił, że wraz z odejściem Wojciecha Młynarskiego kończy się pewna epoka. Dziennikarz również zwracał uwagę na ogromny dorobek artysty. - To jest człowiek, który zrobił dla polskiej piosenki tyle, że trudno sobie wyobrazić, żeby kogoś takiego nie było. Proszę sobie teraz wyobrazić, że nagle tych paru tysięcy piosenek, które on napisał nie ma w polskiej kulturze. To by było jakieś wielkie ubóstwo - mówił Artur Andrus.

PolskieRadio.pl/PAP/IAR/in./

Komentarze1
aby dodać komentarz
edianoana2017-03-15 22:47 Zgłoś
Jestem dzieckiem wychowanym na piosenkach Wojtka Młynarskiego(moja mama bardzo jego lubiła)może dla tego lubię poezję śpiewaną. Wiadomość o śmierci mistrza mnie zabolała.

Czytaj także

Pogrzeb aktorki Danuty Szaflarskiej. "Dawała przykład mądrości i pogody ducha"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:55
Danuta Szaflarska spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Aktorka zmarła 19 lutego w wieku 102 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Osiecka odeszła 20 lat temu. "Była pozbawiona cech gwiazdy"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 16:37
Choć nie ma jej z nami już tyle lat, wciąż mówimy jej frazami. Była jedną z najoryginalniejszych poetek polskiej piosenki. Jaka była Agnieszka Osiecka i co pozostało po niej w naszej pamięci? O tym w materiale Małgorzaty Raduchy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie piszę dla wszystkich". Archiwalna rozmowa z Wojciechem Młynarskim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 21:35
Autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, odszedł wieczorem 15 marca. Miał 75 lat. 
rozwiń zwiń