CBA alarmowało o aferze reprywatyzacyjnej. Prokurator nie chciała wszcząć śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 12:27
Prokurator z Prokuratury Okręgowej w Warszawie już w 2015 roku otrzymała zawiadomienie w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Postępowanie wszczął za to Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej w sprawie niedopełnienia obowiązków i rażącej obrazy przepisów prawa. 
Warszawa - widok na centrum od strony Alei Niepodległości
Warszawa - widok na centrum od strony Alei Niepodległości Foto: Cinematographer/Shutterstock.com

Jak informuje "Rzeczpospolita", CBA przekazało prokurator Justynie B. 10 tomów akt, które Biuro zgromadziło m.in. dzięki podsłuchom. Materiał obejmował aż siedem wątków i wskazywał na liczne zaniedbania urzędników stołecznego ratusza. Wynikało z niego też, że do handlarzy roszczeń wyciekały z urzędu miasta informacje o działkach i prowadzonych postępowaniach. Prokurator nie zainteresowały też decyzje urzędników o zwrotach nieruchomości osobom nieuprawnionym. Jak podaje "Rzeczpospolita", uznała ona, że jest "brak znamion czynu zabronionego". 

Prokurator nie wszczęła śledztwa również w sprawie braku oświadczenia majątkowego byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R., czy wyłudzenia słynnej willi Salamandra w Zakopanem.

Mimo toczącego się postępowania, Justyna B. nie została zawieszona, ponieważ śledztwo toczy się w sprawie, a nie przeciwko niej. Jeśli jednak zarzuty potwierdzą się, grozi jej wyrzucenie z zawodu. 

Afera reprywatyzacyjna wybuchła w lipcu 2016 r. i zaczęła się od zwrotu cennej działki na placu Defilad. Miasto oddało ją handlarzom roszczeń, choć państwo spłaciło przedwojennego właściciela - przypomina "Rzeczpospolita" i dodaje, że nadużycia można było zatrzymać już wcześniej. 

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: to dopiero początek spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 12:22
To dopiero początek spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, liczne wątki związane z prowadzonymi śledztwami w wielu wypadkach będą się kończyć zarzutami - powiedział w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń