Szef MSZ uda się z wizytą do USA. Weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesz

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 21:05
W poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się z trzydniową wizytą do Stanów Zjednoczonych; weźmie tam udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesz (Państwem Islamskim) - poinformował w dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.
Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski Foto: MSZ Twitter

Jak zapowiedział, wcześniej Waszczykowski poleci do Nowego Jorku, gdzie prowadzić będzie rozmowy w ramach kampanii na rzecz polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Szef polskiej dyplomacji ma przedstawić założenia i priorytety polskiego członkostwa w Radzie m.in. na spotkaniach z "wybranymi ambasadorami państw członkowskich ONZ, głównie z regionu Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN)" oraz z przedstawicielami Organizacji: przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peterem Thomsonem i zastępcą sekretarza generalnego ds. politycznych Jeffreyem Feltmanem.


Czytaj także
isis 1200 free.jpg
Walka z Państwem Islamskim - czytaj więcej

Minister ma też wziąć udział w otwarciu wystawy w nowojorskiej siedzibie głównej ONZ poświęconej rewitalizacji Łodzi; towarzyszyć mu będzie zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Amina Mohammed. – Minister przedstawi przy tym kandydaturę miasta na gospodarza wystawy International EXPO 2022, która będzie poświęcona tematyce rewitalizacji obszarów miejskich – zapowiedział Wawrzyniak.

We wtorek Waszczykowski uda się do Waszyngtonu, gdzie zostanie do środy. Weźmie tam udział w spotkaniu szefów MSZ państw Globalnej Koalicji do Walki z Daesz (arabski akronim IS) w siedzibie Departamentu Stanu USA, a także w spotkaniu tzw. małej grupy - krajów najbardziej zaangażowanych w działania Koalicji. Tematem rozmów będą warunki pokonania Daesz w Syrii i Iraku. Jak zaznaczył Wawrzyniak, "udział w obradach w wąskim gronie jest wyrazem docenienia zaangażowania Polski, również wojskowego, w zwalczanie Daesz".


Czytaj także
syria free aleppo 663.jpg
Wojna w Syrii - czytaj więcej

W skład Globalnej Koalicji wchodzi obecnie 68 państw, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Turcja, Irak, Egipt i Australia, a także organizacje międzynarodowe: Unia Europejska, Liga Arabska oraz Interpol.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowy Trumpa i Merkel w cztery oczy. "Będzie współpraca ws. Ukrainy"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:00
Niemcy i USA chcą współpracować w celu realizacji porozumień pokojowych mających doprowadzić do uregulowania konfliktu w Donbasie - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. Prezydent USA Donald Trump podkreślił konieczność pokojowego rozwiązania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Odessy zawinęła grupa okrętów NATO pod polskim dowództwem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:50
ORP Kontradmirał Xawery Czernicki zawinął do portu w Odessie na Ukrainie. Polska jednostka jest okrętem flagowym misji okrętów NATO w basenie Morza Czarnego i Śródziemnego. 
rozwiń zwiń