Sukces Polaków. Rusza produkcja edukacyjnego robota Photon

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 08:06
W czerwcu ma być gotowy pierwszy Photon, czyli robot, który będzie uczyć najmłodszych programowania, a w grudniu ma wejść na rynek konsumencki
Photon
PhotonFoto: screen z materiału promocyjnego

Photon - jak mówią jego twórcy, absolwenci Politechniki Białostockiej - to pierwszy na świecie interaktywny robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Robot zintegrowany jest ze smartfonem lub tabletem. Dzieci, rozwiązując zadania, otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.

Aby móc wejść z Photonem na rynek, twórcy założyli firmę Photon Entertainment. - W start-up zainwestowała Polska Grupa Kapitałowa AHB2 - poinformował jeden z twórców i zarządzający spółką Marcin Joka.

Nie ujawnił, ile dokładnie wynosi wysokość inwestycji w start-up, ale nieoficjalnie mówi się o kilku milionach złotych. - Spółka pod koniec 2016 roku została wyceniona przez inwestorów na ponad 10 mln zł, zaliczając 700 proc. wzrost wartości w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wskazał.

Będą dostępne dwie wersje Photona

Marcin Joka powiedział, że pieniądze pozwalają na rozpoczęcie produkcji robota. Pierwsze roboty mają być gotowe w czerwcu. Natomiast sprzedaż na rynku konsumenckim - jak przekazał - ma ruszyć w grudniu.

Będą dostępne dwie wersje Photona - edukacyjna dla szkół oraz edukacyjno-rozrywkowa do używania w domu. Joka wyjaśnił, że dzięki współpracy ze szkołami z całej Polski i zainteresowaniem robotem nauczycieli, stworzono specjalną wersję dla szkół.

Photon dwa lata temu wygrał finały krajowe konkursu Imagine Cup, organizowanego przez Microsoft oraz Technotalent - konkurs dla innowacyjnych ludzi z Podlaskiego. Został też wyróżniony w projekcie "Startupy w Pałacu", wspólnej inicjatywie Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland.

W projekt Photon zaangażował się Fundusz Xplorer Fund SA wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W ubiegłym roku spółce Photon Entertainment na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter udało się zebrać ponad 52 tys. dolarów.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robot w szkole. "Photon" wspomoże nauczycieli i nauczy dzieci programowania

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 11:01
W ramach pilotażowego programu dzieci dostaną robota oraz tablet, za pomocą którego będą "Photonem" sterować.
rozwiń zwiń