Wielka Brytania: rząd ogłosił datę rozpoczęcia Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:01
Brytyjska premier Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. Skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.
Audio
  • Negocjatorzy mogą usiąść do stołu już w przyszłym miesiącu. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/PA/ANDY RAIN

Przedstawiciel Wielkiej Brytanii w Brukseli, Tim Barrow, poinformował o tym biuro przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Zapowiedział on już, że w ciągu 48 godzin zapozna rządy państw członkowskich z planem dalszych negocjacji z Brytyjczykami.

Uruchomienie artykułu 50 rozpocznie proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii, a proces ten ma potrwać dwa lata. Przedstawiciele Londynu i Brukseli w najbliższych tygodniach zaczną rozmowy o warunkach Brexitu. Rzecznik premier May powiedział, że brytyjski rząd chce, aby rozmowy rozpoczęły się niezwłocznie.

Brytyjski minister do spraw Brexitu, David Davis, przypomniał w oświadczeniu, że Brytyjczycy zaaprobowali historyczną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej w referendum 23 czerwca zeszłego roku. Dodał, że w przyszłą środę rząd zrealizuje tę decyzję i formalnie rozpocznie proces wychodzenia ze Wspólnoty, uruchamiając artykuł 50. - Jesteśmy na początku najważniejszych w skali pokolenia negocjacji dla tego kraju - napisał minister Davis.

Odpowiedź Komisji Europejskiej

KE już zadeklarowała gotowość do otwarcia negocjacji w sprawie Brexitu po tym jak rząd brytyjski zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. Szef Rady Europejskiej chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

- Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji, czekamy na list - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

Jak wyjaśnił, pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską, czyli szefów państw i rządów UE. Spotkanie to zwoła przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Nie ma jeszcze oficjalniej daty, jednak źródła w Brukseli informowały wcześniej, że spotkanie 27 liderów państw unijnych w tej sprawie może się odbyć 6 kwietnia. Inne źródła jako możliwą datę wskazywały 3 maja.

Tusk poinformował na Twitterze, że w ciągu 48 godzin od otrzymania notyfikacji o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE przedstawi projekt wytycznych dla 27 krajów członkowskich w tej sprawie.

Po przyjęciu wytycznych przez "27" Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy. Następnie przedstawiciele państw członkowskich podejmą formalną decyzję o otwarciu rokowań, przyjmując mandat do prowadzenia negocjacji dla Komisji Europejskiej. Wcześniej ustalono, że głównym negocjatorem będzie francuski polityk, były unijny komisarz Michel Barnier.

W zeszłorocznym referendum za wystąpieniem z Unii zagłosowało 52 procent Brytyjczyków. Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który opuści Wspólnotę.

dcz,zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nicola Sturgeon odpowiada Theresy May ws. szkockiego referendum niepodległościowego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 19:52
Czwartek może się okazać dniem, w którym został przypieczętowany los Zjednoczonego Królestwa - tak pierwsza minister Szkocji odpowiada na słowa premier Wielkiej Brytanii, że nie zgadza się na referendum niepodległościowe przed Brexitem.
rozwiń zwiń