Wielka Brytania ogłosiła datę rozpoczęcia Brexitu. Rafał Bochenek: prawa Polaków powinny być zagwarantowane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 20:30
- Mamy nadzieję, że stanowisko polskiego rządu będzie elementem stanowiska całej RE na temat Brexitu - oświadczył w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Audio
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek o stanowisku Polski ws. Brexitu (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: ruskpp/shutterstock.com

Rafał Bochenek na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że rząd we wtorek podejmie stanowisko w związku z negocjacjami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Będzie to ramowe stanowisko rządu w związku z negocjacjami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. To stanowisko w najbliższych kilkudziesięciu minutach powinno pojawić się w porządku obrad. Takie stanowisko, jako polską propozycję do stanowiska Rady Europejskiej w toku negocjacji UE z Wielką Brytania, będziemy chcieli przedłożyć RE - powiedział Bochenek podczas poniedziałkowego briefingu.

- To będzie polski wkład w stanowisko unijne na temat tego, jak cała procedura wyjścia i proces negocjacji powinien przebiegać - dodał.

TVP Info 

Kwestia Polaków

- Od samego początku, jeśli chodzi o kwestię Brexitu, mówimy, że prawa Polaków powinny być zagwarantowane i to jest również element stanowiska Polski - oświadczył rzecznik rządu.

- Uważamy - i to również wybrzmi w tym dokumencie - że UE powinna dookreślić zasady, według jakich będzie procedowane wyjść Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tak, aby uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich UE - mówił Bochenek.

- Wielka Brytania powinna mieć możliwość ścisłej współpracy z UE i ta współpraca powinna się odbywać z poszanowaniem zasad, które dzisiaj funkcjonują w UE. Tutaj mamy na myśli cztery swobody: przepływu towarów, usług, osób i kapitału - poinformował. - Wielka Brytania powinna te podstawowe zasady rynku wewnętrznego UE szanować - zaznaczył.

Element stanowiska całej RE

- Uważamy, że na pewno sytuacja Wielkiej Brytanii nie powinna być bardziej korzystna po wyjściu jej z UE, niż sytuacja państw członkowskich, które do tej Unii będą należały - mówił rzecznik.

- Mamy nadzieję, że stanowisko (polskiego rządu) będzie elementem stanowiska całej RE na temat Brexitu - dodał.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania rozpocznie Brexit 29 marca. W maju szczyt UE nt. strategii wobec Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:54
Brytyjska premier Theresa May ma 29 marca formalnie powiadomić Unię Europejską o wystąpieniu swego kraju ze Wspólnoty. Skorzysta w ten sposób z artykułu 50 traktatu lizbońskiego.
rozwiń zwiń