Batalion NATO będzie rozmieszczony w Orzyszu do 1 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 16:37
- Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, dowodzona przez USA, zostanie rozmieszczona w Orzyszu do 1 kwietnia - podał w poniedziałek jej dowódca, podpułkownik Steven Gventer. W najbliższą sobotę batalion wyruszy w z niemieckiego Vilseck kierunku Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

- Naszą misją w Polsce jest rozmieszczenie w Orzyszu zdolnej do walki grupy bojowej, która nie później niż 1 kwietnia będzie przygotowana do odstraszania wszelkich przeciwników, a jeśli będzie to konieczne, także do obrony Sojuszu - powiedział Gventer dziennikarzom w Brukseli. - Uważamy, że jest to misja, a nie rozszerzone ćwiczenia - dodał.

Steven Gventer Naszą misją w Polsce jest rozmieszczenie w Orzyszu zdolnej do walki grupy bojowej, która nie później niż 1 kwietnia będzie przygotowana do odstraszania wszelkich przeciwników, a jeśli będzie to konieczne, także do obrony Sojuszu

Gventer dowodzi 2. szwadronem 2. pułku kawalerii pancernej USA, który stacjonuje w bawarskim Vilseck. To właśnie 911 amerykańskich żołnierzy z tego pułku, z ok. 70 wozami bojowymi Stryker, będzie stanowić trzon wielonarodowej grupy bojowej NATO, która zostanie rozmieszczona w Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności wojskowej Sojuszu wschodniej flance. W skład batalionu wejdzie także 147 brytyjskich żołnierzy z pułku rozpoznawczego The Light Dragoons, wyposażonych m.in. w pojazdy Szakal i Kojot oraz 119 żołnierzy z 205. batalionu obrony powietrznej armii rumuńskiej. Ich pododdział jest wyposażony w działka kalibru 35 mm.

Droga do Polski

W sobotę (25 marca) z Vilseck w stronę Polski wyruszą Amerykanie i Brytyjczycy. Jak poinformował Gventer, grupa zostanie podzielona na dwa konwoje, które przejadą do Polski dwiema trasami. Pierwsza przebiega przez Czechy, w tym okolice Pragi, a druga - przez wschodnie Niemcy. Konwoje będą eskortowane przez gospodarzy. Na trasach zaplanowano kilka przystanków i spotkań z mieszkańcami.

Uroczyste powitanie batalionu NATO w Orzyszu odbędzie się 13 kwietnia. Wezmą w nim udział prezydent Andrzej Duda oraz m.in. naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA. 10 marca poinformował o tym PAP szef BBN Paweł Soloch.

TVP Info

Grupa batalionowa będzie pod taktyczną kontrolą razem z 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Według podpułkownika Gventera będzie ona też współdziałać z wielonarodowym batalionem NATO, rozmieszczonym na Litwie, a w czerwcu będzie brać udział w ćwiczeniach NATO.

Cele batalionu

- Pierwszym celem jest poznanie tej części terytorium Polski i Sojuszu, aby móc jej bronić, jeśli byłoby to konieczne. Musimy wiedzieć, jak i gdzie prowadzić obronę - dodał Gventer.

Jak zastrzegł Gventer, nie ma planów zakładających obecność w trakcie ćwiczeń żołnierzy batalionu bardzo blisko granicy z obwodem kaliningradzkim. „Wszystkie ćwiczenia będą koncentrować się na obronie (…). Nie będziemy demonstrować niczego innego niż zdolności do obrony” - powiedział.

Czytaj więcej
24315273993_e9ba9680cb_o kopia 663.JPG
http://www.polskieradio.pl/130/4437/Artykul/1741001/

Decyzja o rozmieszczeniu w Polsce i trzech krajach bałtyckich wielonarodowych batalionowych grup bojowych zapadła na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Tzw. wzmocniona wysunięta obecność wojskowa na wschodzie Sojuszu to odpowiedź na politykę Rosji i konflikt na wschodzie Ukrainy.

Bataliony wschodniej flanki

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafi na wschodnią flankę w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, będzie wielonarodowy, ale będzie miał tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić USA, w Estonii – Wielka Brytania, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada (wspomagana przez pododdział pancerny z Polski).

TVP Info

Wszystkie bataliony mają zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca.

Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność.

koz

Zobacz więcej na temat: NATO ŚWIAT
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica przystąpienia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 11:20
Osiemnaście lat temu Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. O historycznym wejściu naszego kraju do NATO, które miało miejsce 12 marca 1999 roku, mówili w audycji Cafe Armia Andrzej Kiński ("Wojsko i technika") i Marek Świerczyński (Polityka Insight).
rozwiń zwiń