Rozdano Orły 2017. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 22:58
"Wołyń" został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego polskiego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojciecha Smarzowskiego.
Laureaci nagród pozują do wspólnego zdjęcia po ceremonii wręczenia Orłów
Laureaci nagród pozują do wspólnego zdjęcia po ceremonii wręczenia OrłówFoto: PAP/Rafał Guz

Andrzej Seweryn i Aleksandra Konieczna za kreacje w filmie "Ostatnia rodzina" otrzymali Orły 2017 dla najlepszego pierwszoplanowego aktora oraz najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Za role drugoplanowe nagrodzeni zostali Agata Kulesza oraz Arkadiusz Jakubik, którzy wspólnie wystąpili w filmie "Jestem mordercą". Orła w kategorii Kino Europejskie otrzymał film zatytułowany "Syn Szawła" w reżyserii Laszlo Nemesa.

Wyróżnienie za najlepszy scenariusz odebrał Robert Bolesto za film "Ostatnia Rodzina". W kategorii Dźwięk zostali nagrodzeni Katarzyna Dzida-Hamela i Jacek Hamela za film "Wołyń". Za najlepszy montaż Orłem został nagrodzony Paweł Laskowski za film "Wołyń". Za autora najlepszych zdjęć uznano Piotra Sobocińskiego juniora za obraz "Wołyń".

Orłem za najlepszy serial fabularny uhonorowano Łukasza Palkowskiego za serial "Belfer". W kategorii Odkrycie Roku Orła otrzymał Jan P. Matuszyński za film "Ostatnia Rodzina". Laureatem Orła w kategorii scenografii został Marek Zawierucha za film "Wołyń".Nagrodę publiczności również otrzymał obraz "Wołyń". W kategorii Film Dokumentalny Orła odebrała Anna Zamecka za film "Komunia".

Apel do rosyjskich władz

Orła za najlepszą muzykę odebrał Mikołaj Trzaska za film "Wołyń".

W trakcie gali członkowie członkowie Polskiej Akademii Filmowej zwrócili się do rosyjskich władz z prośbą o uwolnienie rosyjskiego reżysera Olega Sencowa uwięzionego i skazanego na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Uczestnicy uroczystości podnieśli żółte kartki z napisem "Uwolnić Olega Sencowa".

Reżyser protestował na Majdanie, następnie występował przeciwko aneksji przez Rosję Krymu, gdzie mieszkał. W maju 2014 roku został aresztowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i oskarżony o terroryzm. Reżyser nie przyznał sie do zarzucanych mu czynów.

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetki, potocznie nazywane "polskimi Oscarami", są przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 przedstawicieli branży filmowej.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe odbył się w tym roku po raz 19.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak