Papież do księży: uciekajcie przed karierowiczostwem, to prawdziwa plaga Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 18:40
W czasie audiencji z okazji 125-lecia placówki dla hiszpańskich księży w Rzymie Franciszek mówił też: "Diabeł zawsze wchodzi przez kieszeń".
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

W improwizowanym przemówieniu, wygłoszonym podczas spotkania w Sali Klementyńskiej w Watykanie, przypominał kapłanom o potrzebie tego, by "kochać całym sercem". "To oznacza - wyjaśnił - czynić to bez żadnej rezerwy i bez zastrzeżeń, bez fałszywych interesów i myślenia o osobistym sukcesie".

Franciszek podkreślił, że miłość duszpasterska polega na wychodzeniu naprzeciw drugiej osobie, rozumieniu jej, akceptacji i przebaczaniu. Jest to, jak wskazał papież, "stałe wyzwanie, by pokonać indywidualizm".

- Nie można zadowalać się tym, że ma się uporządkowane i komfortowe życie, które pozwala funkcjonować bez trosk, bez odczuwania potrzeby pielęgnowania ducha ubóstwa - zauważył Franciszek.

- Dobrze jest nauczyć się dziękować za to, co mamy rezygnując wielkodusznie i dobrowolnie z tego, co powierzchowne, po to, by być blisko ubogich i słabych - wskazał papież. 

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież: nie wolno ulegać uprzedzeniom

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 13:48
Franciszek powiedział, że nie wolno patrzeć na bliźnich przez pryzmat własnego interesu. Papież spotkał się z wiernymi na modlitwie Aniol Pański na Placu św. Piotra.
rozwiń zwiń