Dla kogo Złota Palma z Cannes? Jest oficjalna lista filmów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 18:25
W Paryżu podano oficjalną listę filmów, które powalczą o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Ta legendarna impreza rozpoczyna się 17 maja i potrwa niemal do końca miesiąca.
Audio
  • Wkrótce festiwal w Cannes. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
Na zdjęciu prezydent festiwalu Pierre Lescure (z prawej) z plakatejzbliżającego się 70. już edycji prestiżowego konkursu świata filmu
Na zdjęciu prezydent festiwalu Pierre Lescure (z prawej) z plakatejzbliżającego się 70. już edycji prestiżowego konkursu świata filmuFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Wiadomo, że na czele jury jubileuszowego, 70. Festiwalu Filmowego w Cannes stanie jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii - Hiszpan Pedro Almodavar.

Na razie nie ujawniono składu sędziowskiego, ale w przeciekach pojawiają się nazwiska znanych twórców i aktorów.

Na liście znalazły się filmy aż dwunastu kobiet, a wśród nich Sofii Coppoli, która pokazuje film z Nicole Kidman w jednej z głównych ról.

Panów reprezentują między innymi dwukrotny zdobywca Złotej Palmy Michael Haneke z "Happy Endem", z Isabelle Hupert w roli głównej i Michel Hazanavicius - twórca słynnego "Artysty".

Komisja zajmująca się wyborem obrazów dopuszczonych do festiwalu, spośród zgłoszonych propozycji obejrzała 1930 filmów.

W Cannes reprezentowane będzie 29 kinematografii narodowych. 9 obrazów to ekranowe debiuty.

Najdłuższy film to "A Gentle Creature" - ukraińskiego reżysera Sergieja Łoznicy, trwający 2 godziny 40 minut, a najkrótszy to 17-minutowy "Come swim" Kristen Stewart, która według nieoficjalnych informacji, ma zasiąść także w jury festiwalu.

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak