Chcą odnaleźć szczątki Witolda Pileckiego i Emila Fieldorfa. Na "Łączce" IPN wznowi poszukiwania ofiar komunistycznego terroru

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
Na Wojskowych Powązkach IPN kontynuuje poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Miejscem prac będzie tzw. "Łączka", gdzie w latach 40. i 50. komuniści potajemnie grzebali m.in. żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. 
Audio
  • Kolejne poszukiwania ofiar komunistycznych represji. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Poszukiwania ofiar komunizmu na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie: zdjęcie z września 2016 roku
Poszukiwania ofiar komunizmu na tzw. Łączce na Powązkach Wojskowych w Warszawie: zdjęcie z września 2016 rokuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Do odnalezienia pozostały szczątki należące do około 100 osób. Ma to być ostatni etap prac. Eksperci IPN mają nadzieję na odnalezienie szczątków na przykład rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" czy pułkownika Łukasza Cieplińskiego "Pługa". Dzisiejsza kwatera Ł, zwana Łączką, to obszar na skraju Wojskowych Powązek, gdzie komuniści wrzucali do dołów śmierci zamordowanych więźniów katowni przy Rakowieckiej.

Kierujący pracami wiceszef IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśnia, że poszukiwania będą prowadzone na terenie, na którym do niedawna znajdowały się współczesne nagrobki, przykrywające bezimienne, zbiorowe groby. - W grudniu tamtego roku ostatnie groby, ostatnie pomniki z lat 80., które były dotychczas na Łączce i które uniemożliwiały nam prace pod spodem, zostały przeniesione w inne miejsce. To powoduje, że wreszcie ten teren jest dla nas w całości dostępny - zaznacza wiceprezes IPN.

Do końca czerwca archeolodzy będą przeszukiwać dwie kwatery, część oznaczonej literą Ł i całą Ł2. Jak mówi Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, cały zespół czeka ogrom pracy. - To jest duży i trudny teren. Zwłaszcza w kwaterze Ł2 teren jest podmokły, są różne cieki wodne. To będzie trudna praca. Wiemy, że czeka nas rozbiórka wielu kwater wybetonowanych, pozostałych po współczesnych grobach, to wszystko trzeba będzie usuwać również sprzętem ciężkim - tłumaczy. Specjalistka IPN dodaje, że niezbędne będzie też przesiewanie terenu, by mieć całkowitą pewność, że żadne ludzkie szczątki nie pozostaną w ziemi.

Pochówki bez ustalonego porządku

Anna Szeląg zaznacza, że pewien paradoks dotyczący pochówków, pozwala mieć nadzieję, że wciąż są szanse na odnalezienie na Powązkach na przykład rotmistrza Pileckiego czy generała Fieldorfa "Nila". - Na każdym etapie prac na Łączce mieliśmy nadzieję, że będzie zachowana jakaś sekwencja tych pochówków, a przy każdej kolejnej identyfikacji, ta sekwencja się zaburzała. To jest wbrew pozorom dobra wiadomość, bo gdyby ta sekwencja była zachowana, to mielibyśmy małe szanse na odnalezienie tych, na których najbardziej czekamy - wyjaśnia wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Specjaliści IPN obawiają się jednak, że podejmowane szczątki mogą być w złym stanie. Podczas jesiennego etapu prac na "Łączce" ekipa Instytutu odnalazła szczątki należące do co najmniej kilkunastu osób. Jednak podjęte fragmenty szkieletów były w złym stanie, gdyż część z nich została zniszczona przez koparki w latach 80. XX wieku przy budowie nowych nagrobków.

Od lipca 2012 roku, czyli rozpoczęcia pierwszego etapu prac na "Łączce", odnaleziono tam szczątki należące do ponad 200 osób. Wśród nich zidentyfikowano około 40 bohaterów m.in. słynnych dowódców oddziałów AK - majorów Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Bolesława Kontryma "Żmudzina" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę”.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej: w Rosji wciąż mogą żyć sprawcy zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 12:05
- W Rosji, podobnie jak w Niemczech, wciąż mogą żyć sprawcy zbrodni popełnianych na polskich obywatelach - powiedział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes IPN: na Cmentarzu Bródnowskim odkryliśmy szczątki 17 osób

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 13:33
- Podczas obecnego, drugiego etapu prac poszukiwawczych na Cmentarzu Bródnowskim, odkryliśmy szczątki 17 osób - poinformował Krzysztof Szwagrzyk. Przy jednej z ofiar odnaleziono ryngraf z nazwiskiem, imieniem i adresem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy z Grodna złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 20:20
Polacy z Białorusi pamiętają o 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się pod Krzyżem Katyńskim na polskim cmentarzu wojskowym w Grodnie.
rozwiń zwiń