Setki tysięcy żonkili w hołdzie powstańcom Warszawskiego Getta

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 16:05
Jutro, w 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje stołeczne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Audio
  • Sto tysięcy żonkili ku pamięci bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim - relacja Witolda Banacha (IAR)
Papierowe żonkile rozdawane w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Gettcie
Papierowe żonkile rozdawane w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim GettcieFoto: Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Dyrektor Muzeum, profesor Dariusz Stola wyjaśnia, że to wyjątkowe przedsięwzięcie, upamiętniające żydowskich bojowników getta warszawskiego. "To jest znak pamięci i szacunku, który nawiązuje do podobnych akcji wśród Brytyjczyków, Kanadyjczyków czy Australijczyków, którzy przypinali papierowe czerwone maki na znak pamięci o poległych w czasie I wojny światowej" - mówi. W ubiegłym roku wolontariusze rozdali 60 tysięcy żonkili.

Wideo: Marsz Pamięci w 74. rocznicę likwidacji getta

Źródło: x-news/TVN24

Maria Mossakowska koordynatorka projektu "Żonkil" wyjaśnia, że przypięcie papierowego żonkila to wyraz pamięci nie tylko o bohaterach powstania w getcie. 19 kwietnia to dzień pamięci o wszystkich, którzy zginęli w getcie warszawskim i we wszystkich miejscowościach w Polsce. Ci, którzy nie mieszkają w Warszawie mogą się włączyć w tę akcję, by upamiętnić lokalne społeczności żydowskie, które w czasie wojny zostały zniszczone przez Niemców.

Każdy, kto chce przyłączyć się do akcji pamięci o ofiarach Holocaustu i getta warszawskiego, a nie spotka wolontariusza, może pobrać ze strony internetowej www.polin.pl projekt żonkila, wydrukować i przypiąć do ubrania.

19 kwietnia 1943 roku ponad 1000 słabo uzbrojonych bojowników stawiło opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku, i przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.

dad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szewach Weiss: wiemy dokładnie, jak wygląda piekło

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
- W Warszawie przed wojną żyło 420 tysięcy Żydów, dziś została po nich tablica na Umschlagplatz - mówił w przededniu 74. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.
rozwiń zwiń