Papierowe żonkile w 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 09:49
Na ulicach stolicy wolontariusze Muzeum Historii Żydów Polskich rozdają papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Audio
  • Żonkile w geście pamięci dla bohaterów getta warszawskiego. Mówi Maria Mossakowska, koordynatorka projektu (IAR)
Aktor Maciej Musiał podczas konferencji prasowej dotyczącej 5. edycji akcji Żonkile
Aktor Maciej Musiał podczas konferencji prasowej dotyczącej 5. edycji akcji "Żonkile"Foto: PAP/Jakub Kamiński

5. akcja "Żonkile" odbywa się w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyło się do niej około tysiąca szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski.

Maria Mossakowska, koordynatorka projektu, powiedziała, że w tym roku tysiąc wolontariuszy rozda rekordową liczbę 100 tysięcy papierowych żółtych kwiatów.

Wolontariusze będą rozdawać kwiaty w godzinach 8-19. Spotkamy ich w okolicach: Muzeum POLIN (ul. Anielewicza), Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa (ul. Chmielna), Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa), Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy (ul. Słowackiego), Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa) oraz m.in. na Ursynowie, Mokotowie czy Saskiej Kępie.

Osoby, które chcą przyłączyć się do akcji upamiętnienia żydowskich bohaterów, a nie będą w Warszawie lub nie spotkają wolontariusza, mogą wydrukować szablon żonkila, który znajdą na stronie Muzeum POLIN i przypiąć go do ubrania.

Przywracanie pamięci

Akcja upamiętniająca bohaterów powstania w getcie niezwykle cieszy mieszkających w Polsce Żydów.

Prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny Piotr Wiślicki podkreślił, że przez lata historia Żydów w Polsce była wypierana, a pamięć o powstaniu była pielęgnowana tylko przez "garstkę" ludzi.

Dlatego, zdaniem Piotra Wiślickiego akcja "Żonkile", która obejmuje coraz więcej osób jest ważnym elementem procesu przywracania pamięci o przeszłości Żydów w Polsce.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Powstanie w getcie

19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta by rozpocząć proces jego likwidacji.

Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku. Przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.

W hołdzie żydowskim bojownikom przy pomniku Bohaterów Getta w południe rozpoczną się główne uroczystości upamiętniające żydowskich bojowników i ofiary Holocaustu.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. "Nie chodziło o zwycięstwo"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 07:14
19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta by rozpocząć proces jego likwidacji.
rozwiń zwiń