Wielka Brytania: lider Partii Pracy wykluczył drugie referendum ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 21:05
- Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wykluczył w czwartek możliwość zorganizowania drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - To nie znajdzie się w naszym programie wyborczym - zapewnił jego rzecznik.
Jeremy Corbyn przedstawił plan Partii Pracy na czerwcowe wybory
Jeremy Corbyn przedstawił plan Partii Pracy na czerwcowe wybory Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Jednoznaczna deklaracja padła ze strony otoczenia Corbyna późnym popołudniem, po tym gdy jego poranne niejednoznaczne wypowiedzi na ten temat wywołały spekulacje ze strony mediów, że Partia Pracy może poprzeć propozycję Liberalnych Demokratów, aby wyborcy mieli prawo ponownej decyzji na koniec dwuletnich negocjacji ws. Brexitu, na początku 2019 roku.

W wystąpieniu w centrum Londynu Corbyn powiedział rano nierozstrzygająco, że jego zdaniem najważniejsze jest "uzyskanie i zachowanie bezcłowego dostępu do rynku europejskiego" i "dobry proces handlu z Europą". Zapytany o możliwość organizacji drugiego plebiscytu, odmówił jednoznacznego jej wykluczenia.

"Przykład chaosu"

Jego niejasne wypowiedzi zostały skrytykowane przez przewodniczącego rządzącej Partii Konserwatywnej Patricka McLoughlina, który powiedział, że "to kolejny przykład chaosu Corbyna i Partii Pracy, który pokazuje, że nie są oni w stanie zapewnić silnego i stabilnego przywództwa, którego Wielka Brytania potrzebuje w tym niezwykle poważnym momencie swojej historii".

- Partia Pracy, Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa przygotowują się do zakłócenia negocjacji ws. Brexitu w ramach koalicji chaosu, która przyciągnie tylko więcej niepewności, ryzyka i niebezpieczniej przyszłości - ocenił.

Zdaniem brytyjskich mediów, ostra krytyka McLoughlina mogła być jednym z powodów późniejszego wyjaśnienia ze strony Partii Pracy i jednoznacznego wykluczenia możliwości zorganizowania drugiego referendum.

Przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się 8 czerwca br. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Daily Mail": Theresa May w manifeście wyborczym obieca koniec swobodnego przepływu osób

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 11:15
Brytyjska premier Theresa May w manifeście wyborczym swej Partii Konserwatywnej obieca, że zakończy swobodny przepływ osób z UE - podał w czwartek tabloid "Daily Mail", powołując się na źródła w ugrupowaniu. Przedterminowe wybory zaplanowano na 8 czerwca.
rozwiń zwiń