Zakończył się egzamin gimnazjalny 2017. Dziś uczniowie pisali test z języka angielskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:20
Zakończył się egzamin dla gimnazjalistów sprawdzający ich znajomość języków obcych. Piątkowy egzamin z języka obcego był trzecią, ostatnią częścią obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego. W środę uczniowie III klas gimnazjów pisali egzamin z wiedzy humanistycznej, w czwartek - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Audio
  • Gimnazjaliści napiszą test z jezyka obcego. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Dziś ostatnia część egzaminu gimnazjalnego
Dziś ostatnia część egzaminu gimnazjalnegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak poinformował PAP dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, piątkowy egzamin przebiegł spokojnie.

Egzamin z języka obcego przeprowadzany był na dwóch poziomach. Najpierw rozpoczął się test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie - o godz. 11.00 - rozpoczął się test na poziomie rozszerzonym. Również trwał 60 minut (dla dyslektyków 90 minut).

Zdecydowana większość bo aż 300 tys. uczniów wybrało zdawanie języka angielskiego na poziomie podstawowym. 81 proc. wszystkich zdających podeszło do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpiło 40 tys. gimnazjalistów, do egzaminu na poziomie rozszerzonym 25 proc. z nich.

Na trzecim miejscu w wyborach uczniów jest język rosyjski. Przystąpienie do niego deklarowało 7,7 tys. uczniów na poziomie podstawowym, 26 proc. z nich także na poziomie rozszerzonym.

Chęć zdawania egzaminu z francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego zadeklarowało poniżej 1 proc. gimnazjalistów.

Trzecioklasiści wczoraj zmierzyli się z testem matematyczno-przyrodniczym, a w środę pisali egzamin z przedmiotów humanistycznych.

TVN24/x-news

Egzaminu nie da się nie zdać

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum.

Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 5 czerwca (przerwa w sesji dodatkowej związana jest z tym, że 3 i 4 czerwca wypadają w tym roku w sobotę i niedzielę).

Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Wyniki poznamy 16 czerwca

Wyniki egzaminu uczniowie poznają 16 czerwca. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.

Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).

Koniec egzaminu gimnazjalnego

Będzie to jedna z ostatnich sesji egzaminu gimnazjalnego. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, czyli nie będzie naboru do klas I gimnazjów.

Uczniowie obecnie uczący się w VI klasie szkoły podstawowej we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum przejdą do VII klasy szkoły podstawowej. Tak będzie się działo w latach następnych.

Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego przeprowadzona zostanie w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). Od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egzamin gimnazjalny 2017. Część matematyczno-przyrodnicza. Sprawdź, jak ci poszło [pytania, arkusze]

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:35
Około 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpiło w czwartek do egzaminu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Trzydniowy maraton zakończy jutro test z języka obcego.
rozwiń zwiń