Większa pomoc dla polskich rodzin w trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 11:23
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło "Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2017". Przybędzie osób pomagających rodzinom znajdującym w trudnej sytuacji oraz rodzinom zastępczym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Greens MPs via Foter.com / CC BY-NC-ND

Resort zarezerwował na ten cel 120 mln zł - o 50 mln więcej niż w roku ubiegłym. Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Małgorzata Dankowska podkreśla, że rola asystenta rodzinnego jest nie do przecenienia. Jego zadaniem jest np. wskazywanie rodzinom miejsc, w których mogą uzyskać wsparcie. To także podejmowanie działań mających np. uchronić dzieci przed oddaniem ich do rodzin zastępczych, a jeśli już tam trafią
- to jak najszybszy ich powrót do rodziców biologicznych.

Z kolei koordynatorzy pieczy zastępczej pomagają rodzinom zastępczym w sprawach związanych z wychowywaniem dzieci powierzonych im przez sądy rodzinne. Asystentów i koordynatorów zatrudniają samorządy powiatowe i gminne, pomiędzy które rozdzielane są ministerialne pieniądze.

Na Podkarpaciu w 2016 roku było takich osób prawie 300, w całej Polsce 5,5 tysiąca.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Najgorsza rodzina zastępcza jest lepsza od placówki"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 07:45
Jak kochać adoptowane dzieci, by w przyszłości dać społeczeństwu wartościowych, zdrowych emocjonalnie ludzi? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja rozmawiali Maria Berlińska, psycholog, matka biologicznych i adoptowanych dzieci oraz Krzysztof Kaczmarczyk, długoletni dziennikarz Polskiego Radia, który podjął się roli ojczyma dla swoich dwóch pasierbic.
rozwiń zwiń