Zniszczona tablica na pomniku "Inki". Policja prowadzi śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 12:23
Gdańscy policjanci szukają sprawców, którzy zniszczyli tablicę znajdującą się na pomniku Danuty Siedzikówny "Inki" – działaczki AK zamordowanej w 1946 r. w wieku 17 lat przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.
Fragment pomnika Danuty Siedzikówny ps. Inka
Fragment pomnika Danuty Siedzikówny ps. "Inka"Foto: Autor: Anna Tertel (Praca własna) / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Wykonana z tworzywa sztucznego tablica zamontowana na pomniku, została zupełnie zniszczona – ktoś ją zdemontował i połamał. Straty wstępnie oszacowano na 500 zł.

Rzecznik prasowa gdańskiej policji Lucyna Rekowska  wyjaśniła, że policja została poinformowana o dewastacji w piątek rano. Na miejsce udali się funkcjonariusze, którzy dokonali oględzin. - Zabezpieczamy monitoring, który może być pomocy w ustaleniu sprawców – wyjaśniła Rekowska.


czytaj więcej
żołnierze wyklęci 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci serwis specjalny

Pomnik "Inki" stoi na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni, u zbiegu ulic Trakt św. Wojciecha i Gościnna. Odsłonięto go w sierpniu 2015 r. Autorem wykonanego z aluminium i mosiądzu na granitowym postumencie pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes, który jest też m.in. twórcą pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Katedrze Mariackiej w Gdańsku.

********

Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano w Gdańsku 28 sierpnia 1946 r.

W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką, które zidentyfikowano jako szczątki Danuty Siedzikówny "Inki".

28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym odbył się uroczysty państwowy pogrzeb "Inki" oraz innego żołnierza 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który został rozstrzelany wraz z "Inką" w gdańskim areszcie.

zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka": Polska nigdy nie zapomni tej ofiary

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 17:55
- Polska o was nie zapomni, żołnierze niezłomni – zapewnił prezydent podczas uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka". Uroczystość odbywa się w 70. rocznicę wykonania wyroku na żołnierzach wyklętych – Danucie Siedzikównie i Feliksie Selmanowiczu.
rozwiń zwiń