MON: jest projekt zwiększenia wydatków na polską armię

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 16:16
Stopniowe zwiększanie wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do roku 2030 i zwiększenie liczebności armii przewiduje projekt ustawy opublikowany w piątek na stronie RCL.
MON: jest projekt zwiększenia wydatków na polską armię
Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Obecnie budżet określa wydatki obronne na poziomie co najmniej 2 proc. PKB z roku poprzedniego. Projekt nowelizacji ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych przewiduje wydatki na obronność w wysokości 2,2 proc. PKB w 2020 r., a docelowo w roku 2030 - na poziomie 2,5 proc. PKB, zgodnie - jak zaznaczono w projekcie - ze "Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Obecnie wydatki obronne odnosi się do PKB z roku poprzedniego. "Takie brzmienie przedmiotowego przepisu nie pozwala na wypełnienie ustaleń państw członkowskich NATO podjętych na szczycie w Newport, zakładających przeznaczanie minimum 2 procent PKB na obronność, ponieważ według metodologii NATO przeliczenie udziału wydatków obronnych dokonuje się do PKB tego samego roku, w którym ponoszone są te wydatki, a nie roku poprzedniego" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

TVN24/x-news

Utrzymanie takiego sposobu obliczania nakładów na wojsko spowoduje, że Polska "pomimo wydatkowania znacznych środków na obronność" będzie prezentowana jako państwo, które nie wypełnia postanowień szczytów w Newport i Warszawie.

Projekt przewiduje także zwiększenie liczby etatów w siłach zbrojnych ze 150 tys. do 200 tysięcy. "Aktualnie obowiązujący w tej ustawie limit 150 tys. stanowisk etatowych żołnierzy jest niewystarczający biorąc pod uwagę zmiany dotyczące w szczególności kontynuacji formowania pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej" - argumentują autorzy. W ramach proponowanego limitu stanowisk etatowych żołnierzy, nie więcej niż sto trzydzieści tysięcy przeznaczyć żołnierzy zawodowych.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MON: rosną wynagrodzenia w wojsku. W planach kolejne podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 21:02
- W ostatnich latach wynagrodzenia żołnierzy i pracowników wojska wzrosły, planowane są dalsze podwyżki - mówili w środę przedstawiciele MON, prezentując senackiej komisji obrony informację o sytuacji materialno-bytowej żołnierzy i pracowników resortu.
rozwiń zwiń