Targi Hannover Messe. Beata Szydło: chcemy pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 16:02
Beata Szydło i Angela Merkel otworzyły w poniedziałek rano polski pawilon na targach technologiczno-przemysłowych w Hanowerze - Hannover Messe. Szefowe polskiego i niemieckiego rządu zainaugurowały polską wystawę na tle dużego dotykowego ekranu w barwach biało-czerwonych. Oficjalnie otworzyły polskie stoisko, przecinając wstęgę na ekranie.
Audio
  • Beata Szydło podkreślała, że Polska promuje się jako gospodarka nowoczesna i innowacyjna (IAR)
Prezes firmy Siemens, premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel
Prezes firmy Siemens, premier Beata Szydło i kanclerz Angela Merkel Foto: PAP/EPA/CARSTEN KOALL

Czytaj więcej
emilewicz jadwiga_1200.jpg
"Pokażemy to, co w polskiej gospodarce najlepsze"

Hannover Messe, które w tym roku odbywają się między 24 a 28 kwietnia, to jedne z największych targów przemysłowych na świecie.

- Chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swą przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, głównie w obszarze automatyzacji i cyfryzacji procesów wytwarzania - powiedziała premier Beata Szydło na targach przemysłowych w Hanowerze.

Źr. TVP Info

Beata Szydło podkreślała, że Polska chce "pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością". - Z zadowoleniem (...) przyjęłam zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze gościa honorowego kraju partnerskiego. Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię - to co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać i chcemy, ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy - mówiła premier.


Jak dodała, status Polski jako kraju partnerskiego podczas tegorocznej edycji targów w Hanowerze to "wielkie wyróżnienie i świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki - jej konkurencyjności i innowacyjności". "Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania" - zaznaczyła Szydło.

Przypomniała, że na targach jest obecnych ponad 200 polskich firm. Według niej, to także jest ważny impuls dla naszego rozwoju, współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec. 

- Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką - powiedziała.

Szefowa rządu dodała, że dzięki kompleksowemu systemowi wspierania przedsiębiorczości i inwestycji Polska stała się "niekwestionowanym liderem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

- Również najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie - zwróciła uwagę Szydło. 

W prezencie Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu - jedenastościennej bryły wynalezionej przez polskiego wynalazcę Janusza Kapustę, którą stosuje się w architekturze. K-dron to logo polskiej wystawy na targach w Hanowerze.

Następnie szefowe obu rządów obejrzały prezentację polskich urządzeń przemysłowych, m.in. kompaktowej drukarki 3D, robota do nauki kodowania dla dzieci i robota przemysłowego do przetwarzania tworzyw sztucznych. Z jednym z robotów zagrały w kółko i krzyżyk.

Angela Merkel powiedziała natomiast, że dzisiejszy dzień jest bardzo dobry dla współpracy polsko-niemieckiej. Dodała, że duża liczba polsko-niemieckich projektów, pokazanych na targach, pozwala mieć nadzieję, iż współpraca gospodarcza będzie kontynuowana z udziałem uniwersytetów z obu państw.

Targi potrwają do 28 kwietnia. Organizatorzy szacują, że w ubiegłym roku odwiedziło je około 200 tysięcy osób, w tym 70 tysięcy gości z zagranicy. W tym roku w Hanowerze prezentuje się około 200 polskich firm. Do inwestycji na swoim terenie zachęcają także województwa czy specjalne strefy ekonomiczne.

200 polskich firm

W niedzielę, premier Beata Szydło podczas oficjalnego otwarcia zapraszała gości do odwiedzania polskiego stanowiska na targach Hannover Messe.

Beata Szydło mówiła, że zwiedzający będą mogli zapoznać się z osiągnięciami polskich firm. Dodała też, że częścią polskiej reprezentacji na targach są tak zwane startupy, czyli młode technologiczne firmy.

Źr. youtube

W Hanowerze obok szefowej rządu są też wicepremierzy: minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Morawiecki weźmie udział m.in. w podpisaniu umów pomiędzy polskimi i niemieckimi firmami.

W tym roku w Hanowerze prezentuje się około 200 polskich firm. Do inwestycji na swoim terenie zachęcają także województwa czy specjalne strefy ekonomiczne. Otwarcie polskiego stanowiska zaplanowano na godzinę 9.00.

"Zaufaj jakości i przekraczaj granice"

Ponad dwuminutowy spot przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Agencję Rozwoju Przemysłu ma podczas rozpoczynających się targów przemysłowych w Hanowerze przybliżać polskie sukcesy w zakresie nowych technologii. Prezentuje on osiem firm, wykorzystujących m.in. energię odnawialną.

Spot rozpoczyna scena na Politechnice Warszawskiej, pokazująca studentów dyskutujących o nowych technologiach. Jak podkreślają autorzy materiału to nie przypadek - bo właśnie kształcenie specjalistów, badania, otwartość na nowe dziedziny - czyli kapitał ludzki jest podstawą każdej innowacji.

Następnie zaprezentowano różne sektory polskiej gospodarki. Na poszczególnych ujęciach przedstawiono i krótko opisano produkty, wyróżniające je cechy, ich zastosowanie, jak i producentów. 

Na filmie można m.in. zobaczyć detektory podczerwieni Vigo System wykorzystywane w medycynie, technice wojskowej i pracach badawczych, a także systemy informatyczne i inżynierskie tworzone przez Transition Technologies. Zaprezentowano też kask i okulary wirtualnej rzeczywistości, podkreślając, że uchwycone przez nie obrazy można drukować w 3D. W tej części materiału prezentowana jest firma Zortrax, producent systemu do druku 3D.

Źr. TVP Info

Spot ma przedstawiać rozwój oparty na nowoczesnych technologiach, z wykorzystaniem m.in. energii odnawialnej. Duża jego część poświęcona jest m.in. polskim pojazdom elektrycznym i panelom fotowoltaicznym stosowanym do ocieplania budynków.

W materiale można zobaczyć autobusy firmy Solaris, w tym uznany za najlepszy autobus miejski 2017 r. Solaris Urbino 12 electric. Pokazane zostały też dwa ciągniki Ursusa - m.in. największy model; oraz pojazdy elektryczne Melex.

Autorzy materiału prezentują także firmę ML System specjalizującą się w panelach fotowoltaicznych, które dzięki wykorzystaniu energii słonecznej ocieplają budynki.

"Zaufaj jakości i przekraczaj granice. Smart means Poland" - spot kończą ujęcia panoramy PKN Orlen – jak podkreślają autorzy materiału - lidera wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polskie Radio jest patronem medialnym polskiej obecności na targach Hannover Messe.

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszyły "Hannover Messe" - największe targi przemysłowe w Europie. Polska współgospodarzem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 22:41
Targi Hannover Messe oficjalnie zainaugurowane. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Beata Szydło otworzyły tę jedną z najważniejszych na świecie imprez technologiczno-przemysłowych.
rozwiń zwiń