PiS wycofuje ustawę metropolitalną dla Warszawy. "Opór samorządowców miał sens"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 12:03
Prawo i Sprawiedliwość wycofuje z Sejmu projekt ustawy metropolitalnej dla Warszawy. – Widać, że opór samorządowców miał sens – komentuje sprawę Marcin Kierwiński z PO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TTstudio/shutterstock.com

- Mamy przekonanie, że projekt budzi bardzo dużo emocji, które były również z powodów politycznych podsycane przez opozycję. Wprowadziła ona do obiegu informacyjnego bardzo wiele nieprawdziwych informacji, które dotarły do części mieszkańców – tłumaczył w Sejmie wnioskodawca projektu Jacek Sasin. Poseł PiS wyznał, że podczas konsultacji społecznych ws. projektu ustawy pojawiło się bardzo wiele pytań.

- To przekonało nas do tego, że projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. Projekt, czy sama idea metropolii warszawskiej, tego jak ona powinna być skonstruowana – wyjaśniał Sasin. Wyniki konsultacji społecznych zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, gdzie zostaną przeanalizowane przez ekspertów.

Sasin wyraził nadzieję, że w przyszłości dojdzie do utworzenia metropolii warszawskiej. W jego ocenie ustawa jest potrzebna, ale musi to być dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców.

Opozycja zadowolona z decyzji PiS

Decyzja podjęta przez PiS cieszy polityków Platformy Obywatelskiej. – Bardzo dobrze się stało, że Prawo i Sprawiedliwość z podkulonym ogonem musi uciekać przed złymi pomysłami. Widać, że opór samorządowców miał sens. Ta władza słucha tylko i wyłącznie tych, którzy twardo bronią swoich racji – tłumaczy poseł PO Marcin Kierwiński. Polityk Platformy uważa, że do wycofania projektu z Sejmu zmusili PiS swoją postawą samorządowcy z gmin sąsiadujących ze stolicą.

- Osobiście uważam, że ta sprawa nie jest jeszcze zamknięta. PiS wykonuje krok do tyłu pod wpływem protestów mieszkańców, referendów oraz marszu, który jest organizowany przez PO z udziałem samorządowców, ale podejrzewam, że Kaczyński będzie monitorował sytuację i kiedy emocje opadną, to zdecydują się powrócić się z nowym pomysłem - przekonuje Kierwiński. Dlatego Platforma nie wycofuje się z pomysłu organizacji marszu w obronie samorządów. Przejdzie on ulicami Warszawy 6 maja.

- Pomysł PiS-u był nierealny do zrealizowania. Prawo i Sprawiedliwość od początku robiło wszystko, aby nie wprowadzić tej ustawy. Postawiono samorządowców pod ścianą mówiąc im „będziecie w Warszawie i macie być zadowoleni”, dlatego ci postanowili się zbuntować - komentuje sprawę poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak. Polityk uważa, że sprawa ta poważnie zaszkodziła notowaniom PiS-u.

- Po raz kolejny najpierw powiedzieli, że coś zrobią, a potem postanowili się z tego wycofać. Podobnie było z podatkiem handlowym i kilkoma innymi sprawami – przypomina Jakubiak. W jego ocenie z dzisiejsza decyzja jest porażką obozu rządzącego.

 Projekt ustawy o metropolii warszawskiej trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał on utworzenie „wielkiej Warszawy” w skład której oprócz miasta stołecznego weszłoby również ponad 30 sąsiednich gmin.  

Michał Fabisiak, PolskieRadio.pl

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa PiS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także