Emmanuel Macron prezydentem Francji. Reakcje świata na wyniki wyborów prezydenckich nad Sekwaną

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 12:19
Gorące gratulacje i zapowiedzi współpracy. Liderzy państw z całego świata komentują wybory prezydenckie we Francji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Donald Trump pogratulował Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji. Radość z wygranej przedstawiciela liberałów wyrażają przede wszystkim demokraci, w tym była rywalka prezydenta Donalda Trumpa Hillary Clinton.

Donald Trump Gratulacje dla Emmanuela Macrona z powodu wielkiego zwycięstwa i objęcia stanowiska prezydenta Francji. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli współpracować

"Gratulacje dla Emmanuela Macrona z powodu wielkiego zwycięstwa i objęcia stanowiska prezydenta Francji. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli współpracować" - napisał na Twitterze amerykański prezydent. W wydanym przez Biały Dom komunikacie napisano, że Stany Zjednoczone utrzymają bliski sojusz z francuskimi władzami.

Rosyjscy politycy o francuskich wyborach

W opinii rosyjskich polityków, francuskie wybory prezydenckie były sondażem stosunku obywateli do Unii Europejskiej. Tego typu komentarze opublikowali między innymi senator z komisji spraw zagranicznych Aleksiej Puszkow i szef senackiej komisji obrony Franc Klincewicz. Z kolei przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słucki dostrzegł w we Francji dużą grupę "niezadowolonych", którzy poparli nacjonalistkę Marine Le Pen i jego zdaniem, w kolejnych wyborach, to właśnie ona odniesie zwycięstwo.

Władimir Putin potwierdził w telegramie do Macrona "gotowość do konstruktywnej współpracy w aktualnych kwestiach agendy dwustronnej, regionalnej i międzynarodowej". Wyraził przekonanie, że "jest to zgodne z żywotnymi interesami narodów Rosji i Francji".

Zdaniem wiceszefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Dmitrija Nowikowa, wysokie zwycięstwo Macrona oznacza, że w polityce międzynarodowej będzie on liczącym się graczem i dodał, że "Rosja będzie musiała się z nim liczyć". Z kolei wiceszef senackiej komisji spraw zagranicznych Władimir Dżabarow uznał, że choć prezydent-elekt składał w kampanii wyborczej różne groźne deklaracje w stosunku do Rosji, to relacje między Moskwa i Paryżem będą rozwijały się bez szczególnych przeszkód.

Czytaj więcej
macron 1200.jpg
Macron: będę walczył z podziałami, które nas niszczą

Gratulacje od premiera Kanady Justina Trudeau 

Szef kanadyjskiego rządu Justin Trudeau pogratulował w niedzielę Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji. W rozmowie telefonicznej podkreślił, że "nie może się już doczekać początków wieloletniej współpracy".

Zgodnie z komunikatem biura prasowego rządu Kanady obaj politycy z uznaniem odnieśli się do bogactwa i różnorodności relacji dwustronnych, jakie łączą Kanadę i Francję.

"Oba kraje łączą od dawna bardzo ciepłe relacje wynikające ze wspólnej historii, silnych więzów kulturowych i międzyludzkich, a także z naszego partnerstwa gospodarczego" – napisano w oświadczeniu.

Premier Trudeau wyraził nadzieję, że przyszła współpraca z nowym przywódcą Francji pozwoli twórczo reagować na wyzwania współczesności dla pogłębienia bezpieczeństwa międzynarodowego, przyczyni się do rozwoju współpracy naukowo-technicznej oraz "stworzenia po obu stronach Atlantyku znakomitych miejsc pracy dla przedstawicieli klasy średniej".

Premier Theresa May rozmawiała z Macronem o wyjściu W. Brytanii z UE

- Brytyjska premier Theresa May serdecznie pogratulowała Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w II turze wyborów prezydenckich we Francji – poinformowały służby prasowe na Downing Street. Politycy rozmawiali m.in. o wyjściu W. Brytanii z Unii Europejskiej.

- Pani Premier zapewniła swego rozmówcę, że Zjednoczone Królestwo życzy sobie zachowania silnych partnerskich więzi z UE po opuszczeniu wspólnoty – zaznaczył rzecznik brytyjskiego rządu. Szczególnie ważne z punktu widzenia Londynu jest "wyjątkowe w swym charakterze partnerstwo francusko-brytyjskie, które gwarantuje silne i solidne podstawy dla współpracy w przyszłości, jeszcze przed zakończeniem negocjacji z Brukselą".

Prezydent Chin pogratulował Macronowi zwycięstwa

Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował w poniedziałek Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji. Wyraził gotowość, by ChRL i Francja - stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - kontynuowali i rozwijali wzajemne relacje.

Chiński przywódca powiedział, że Państwo Środka jest gotowe współpracować z Francją, aby posunąć bliskie i wszechstronne chińsko-francuskie partnerstwo strategiczne na wyższy poziom - poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua.

Associated Press/x-news

Centrysta Macron zdobył w niedzielę w II turze wyborów prezydenckich 66,06 proc. głosów, wygrywając z kandydatką skrajnej prawicy Marine Le Pen, która uzyskała 33,94 proc. po podliczeniu 99,99 proc. głosów - podało francuskie MSW. 

Shinzo Abe Chciałbym współpracować z panem na rzecz pokoju i dobrobytu w czasie ciągłych wyzwań dla porządku międzynarodowego

Japonia: premier Abe zadowolony ze zwycięstwa Macrona

remier Japonii Shinzo Abe pogratulował w poniedziałek zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji proeuropejskiemu kandydatowi Emmanuelowi Macronowi. Jego wygraną nazwał "symbolicznym zwycięstwem nad zapatrzonymi w siebie i protekcjonistycznymi ruchami".

"Chciałbym współpracować z panem na rzecz pokoju i dobrobytu w czasie ciągłych wyzwań dla porządku międzynarodowego" - oświadczył Abe w komunikacie prasowym.

Dodał również, że oczekuje na spotkanie z nowym francuskim prezydentem na szczycie G7 we Włoszech pod koniec maja.

Poroszenko o zwycięstwie Macrona: Ukraina zdobyła sojusznika

Wraz ze zwycięstwem Emmanuela Macrona w wyborach prezydenckich we Francji Ukraina zdobyła sojusznika w walce o odnowienie swej suwerenności i integralności terytorialnej – oświadczył prezydent Petro Poroszenko.

Petro Poroszenko Gratuluję Emmanuelowi Macronowi wyboru na prezydenta Republiki Francuskiej i dziękuję za bezkompromisowe poparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji

Szef państwa ukraińskiego ocenił, że Macron będzie także „niezawodnym sojusznikiem” Kijowa w tzw. formacie normandzkim, czyli w rozmowach o uregulowaniu konfliktu z separatystami prorosyjskimi w Donbasie, w których uczestniczą Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja.

"Gratuluję Emmanuelowi Macronowi wyboru na prezydenta Republiki Francuskiej i dziękuję za bezkompromisowe poparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji" – napisał Poroszenko na Facebooku.

Prezydent Włoch do Macrona: to dowód ufności w przyszłość i w integrację

Prezydent Włoch Sergio Mattarella w depeszy gratulacyjnej do zwycięzcy wyborów prezydenckich we Francji Emmanuela Macrona napisał, że jego wybór jest "dowodem ufności w przyszłość" i sygnałem poparcia dla dalszej integracji Europy.

W telegramie wystosowanym w poniedziałek szef państwa włoskiego zauważył, że jest to szczególnie ważny sygnał, bo został skierowany niedługo po obchodach 60-lecia Traktatów Rzymskich, które dały początek europejskiej integracji.

"Francja i Włochy mają obowiązek wnieść zdecydowany, konkretny i dalekowzroczny wkład w konieczny proces ożywienia naszego wspólnego europejskiego domu-stwierdził Mattarella.

Oficjalne wyniki wyborów

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał w niedzielę centrysta i kandydat proeuropejski Emmanuel Macron, zdobywając 66,1 proc. głosów - wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW.

Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Politycy: Francja ważnym członkiem UE, z którym musimy ułożyć relacje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 13:04
Francja jest ważnym członkiem UE, z którym musimy sobie ułożyć sobie relacje, a te wymagają poprawy - oceniali w niedzielę politycy różnych opcji odnosząc się do wyborów prezydenckich we Francji.
rozwiń zwiń