Ministerstwo Zdrowia: pracujemy nad poprawą sytuacji w psychiatrii

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 20:54
Resort zdrowia zapewnia, że nakłady na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień będą systematycznie wzrastać. Powstaną też kolejne Centra Zdrowia Psychicznego.
Audio
  • Ministerstwo Zdrowia przygotowuje pilotaż środowiskowej opieki psychiatrycznej. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock.com

W poniedziałek w Warszawie odbył się I Ogólnopolski Kongres Zdrowia Psychicznego. Według jego organizatorów zapowiadane od lat zmiany systemowe są odkładane i lekceważone. Wieczorem uczestnicy kongresu wspólnie przemaszerowali ulicami stolicy.

W "Marszu o Godność" szli: psychiatrzy, psychologowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pacjenci, ich rodziny i przyjaciele. Manifestujący przeszli spod Pałacu Kultury i Nauki przed siedzibę Ministerstwa Zdrowia, gdzie na ręce wiceszefa resortu Zbigniewa Króla złożyli petycję z "żądaniem" reformy opieki psychiatrycznej w Polsce.

Celem akcji było - jak wskazali - upomnienie się o zmiany w leczeniu zaburzeń psychicznych m.in. bardziej dostępną i skuteczną pomoc psychologiczną i psychiatryczną, oraz godne traktowanie osób chorych.

"Godność, zdrowie, psychiatria", "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego", "Dobra opieka - godność człowieka" - skandowali uczestnicy marszu.

- Chciałabym bardzo żeby zmienił się system opieki psychiatrycznej w Polsce (...), żeby leczenie było bardziej dostępne, bardziej różnorodne, żeby nasze społeczeństwo było lepiej wyedukowane w kwestii tego, jak dbać o zdrowie psychiczne, czym jest kryzys, kiedy szukać pomocy, żeby ludzie się nie wstydzili pójść do specjalisty - powiedziała rzeczniczka prasowa Kongresu i uczestniczka marszu Katarzyna Szczerbowska.

W dokumencie, który manifestujący złożyli w resorcie zdrowia, a który jest jednocześnie "Deklarację I Kongresu Zdrowia Psychicznego" padają "żądania" m.in." wdrożenia programów edukacyjnych i profilaktycznych, przeciwdziałających stygmatyzacji "osób doświadczających kryzysu", uruchamiania lokalnych Centrów Zdrowia Psychicznego, zapewnienia "godnych warunków pracy pracownikom ochrony zdrowia psychicznego" oraz wprowadzenia w życie postanowień Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

"Dążymy do zwiększania nakładów na opiekę"

Resort zdrowia w poniedziałkowym komunikacie zapewnił, że pracuje nad poprawą sytuacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego i nad zmianami w lecznictwie psychiatrycznym.

Przypomniał, że na początku marca weszło w życie rozporządzenie w sprawie nowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Program ma zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronną i powszechną opiekę zdrowotną oraz kształtować wobec nich postawy zrozumienia, tolerancji i życzliwości.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że środowiskowy model opieki psychiatrycznej będzie stopniowo upowszechniany.

"Najpierw zostaną utworzone warunki do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego. Następnie model 'azylowy', który opiera się na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach, będzie zastępowany modelem środowiskowym - zgodne z kierunkami reform psychiatrii w państwach rozwiniętych" - przekonuje ministerstwo.

Program psychiatrii środowiskowej ma zostać przetestowany poprzez pilotaż, którego zasady realizacji opracowuje zespół powołany przez ministra zdrowia. Resort podkreślił, że będzie dążyć do systematycznego zwiększania nakładów na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (w latach 2011-2015 środki te wzrosły o 18,48 proc).

MZ wskazało, że zadania z zakresu ochrony zdrowia psychicznego będą realizowane także w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Przewiduje on np. prowadzenie działań na przeciwdziałania narażeniu na stres w pracy i promowanie zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Ministerstwo zaznaczyło, że szczególną uwagę poświęca kwestii przeciwdziałania samobójstwom. Oświadczyło, że przy radzie ds. zdrowia publicznego pracuje grupa ekspertów, których praca ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do specjalistycznej pomocy dla osób w kryzysie psychicznym, dokonanie analizy uwarunkowań samobójstw w Polsce oraz wypracowanie rekomendacji zmian systemowych.

***

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 zakończył się fiaskiem, np. nie powstały Centra Zdrowia Psychicznego. Nie udało się także ograniczyć liczby samobójstw - w czasie realizacji programu ich liczba wzrosła o 60 proc. (z 3839 w 2011 roku do 6165 w 2014 roku).

W 2015 roku w poradniach zdrowia psychicznego, poradniach odwykowych alkoholowych i poradniach dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych leczono ponad 1,5 mln pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Eksperci szacują, że to tylko część realnej liczby osób potrzebujących pomocy.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także