X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 14:52
Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument wzniesiono na skwerze przy Alei Wojska Polskiego u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną. Dziś mija 116. rocznica urodzin Witolda Pieckiego.
Audio
  • Wicepremier Mateusz Morawiecki o pamięci o Witoldzie Pileckim (IAR)
  • Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz o lokalizacji pomnika Witolda Pileckiego (IAR)
Pomnik Witolda Pileckiego
Pomnik Witolda PileckiegoFoto: Łukasz Kowalski/IAR

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że pomnik stanął w szczególnym miejscu. - Niedaleko stamtąd, we wrześniu 1940 roku, Witold Pilecki dobrowolnie dał się schwytać w łapance. Jej ofiary trafiły do obozu Auschwitz. Tam Pilecki zbierał informacje dotyczące niemieckich zbrodni i organizował wśród więźniów konspiracyjną siatkę. Jego raporty trafiły na Zachód - przypomniała prezydent Warszawy.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Witoldzie Pileckim. - Właśnie pamięci po bohaterze komunistyczni oprawcy obawiali się najbardziej. Dlatego po jego zabiciu w maju 1948 roku, stale usuwali ślady po nim z kart historii - podkreślił Mateusz Morawiecki. Ten sam los spotkał wielu jego towarzyszy walki - dodał wicepremier.

Powstanie pomnika zainicjowało cztery lata temu Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Przedstawiciel tej organizacji Grzegorz Kowalczyk mówi, że granitowa bryła oraz wykonana z brązu postać rotmistrza Pileckiego symbolizują walkę o wolną Polskę. - To symbol również tego, że wojna dla Polaków nie skończyła się w 1945 roku - zaznacza Kowalczyk.

Dodaje, że młodzi ludzie pragną brać przykład z niezłomnej postawy Witolda Pileckiego. - Chcemy przypominać o jego wielkim heroizmie i poświęceniu dla ojczyzn" - mówi Kowalczyk. Podkreśla, że dla Stowarzyszenia Młodzi dla Polski odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego jest ważnym wydarzeniem, które pokazuje społeczne zaangażowanie w tę inicjatywę.

Historyk i prezes Fundacji Tadeusz Płużański w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że w Polsce będą powstawały kolejne pomniki upamiętniające rotmistrza Pileckiego. - Na pierwszy jego pomnik czekaliśmy wiele lat - podkreślił Tadeusz Płużański. Przypomniał, że przez długi czas Witold Pilecki był wyklętym bohaterem, a jego pamięć zaczęto przywracać, podobnie jak innych Niezłomnych Żołnierzy, dopiero kilka lat temu.

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Był także autorem raportów o Holocauście. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Trwają poszukiwania jego szczątków.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943.
rozwiń zwiń