W całej Polsce odbyły się marsze upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:22
W kilku miastach Polski odbyły się dziś marsze upamiętniające Witolda Pileckiego. Okazją jest przypadająca wczoraj 116. rocznica urodzin rotmistrza. Marsze miały miejsce w Warszawie, Gdańsku, Lublinie i Poznaniu.
Zeszłoroczny Marsz Pileckiego w Warszawie
Zeszłoroczny Marsz Pileckiego w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Wczoraj na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik Witolda Pileckiego. Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rotmistrz był wyjątkową postacią zarówno podczas wojny, jak i po niej. Przypomniał, że w zarządzanym przez siebie majątku w Sukurczach organizował spółdzielnie rolnicze i pozyskał sympatię okolicznych mieszkańców. 

Czytaj więcej
pilecki8.jpg
W Warszawie odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że na szacunek zasługuje nie tylko postawa rotmistrza podczas wojny, kiedy dobrowolnie został więźniem w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Podkreśliła, że godnie zachował się także po aresztowaniu przez bezpiekę, podczas procesu przed sądem stalinowskim. Witold Pilecki został w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku.

Warszawskie obchody rozpoczęły się o 14:00 mszą świętą w Katedrze św. Jana Chrzciciela. O 15:00 zaczął się marsz, którego trasa prowadziła do odsłoniętego wczoraj pomnika przy Alei Wojska Polskiego. Tam o 16:00 odbędą się oficjalne obchody.

19-go maja marsz upamiętniający Witolda Pileckiego odbędzie się w Krakowie, a na 25-ty maja podobne wydarzenie zaplanowano w Łodzi. 

dcz

Zobacz więcej na temat: POLSKA Witold Pilecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 14:52
Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument wzniesiono na skwerze przy Alei Wojska Polskiego u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną. Dziś mija 116. rocznica urodzin Witolda Pieckiego.
rozwiń zwiń