Francja: Francois Hollande przekazał władzę prezydencką Emmanuelowi Macronowi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:40
Francois Hollande przekazał władzę prezydencką Emmanuelowi Macronowi. Uroczystość przebiegała według ściśle przestrzeganych procedur dyplomatycznych.
Audio
  • Obejmujący urząd Macron przyjechał w asyście 13 żandarmów na motocyklach. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Były (Francois Hollande, po lewej) i obecny (Emmanuel Macron, po prawej) prezydent Francji
Były (Francois Hollande, po lewej) i obecny (Emmanuel Macron, po prawej) prezydent FrancjiFoto: PAP/EPA/PATRICK KOVARIK

Ubrana w błękitny kostium Brigitte’a Macron, żona nowego prezydenta zgodnie z protokołem przybyła przed swoim mężem, który przyjechał, nieco później, w asyście trzynastu żandarmów na motocyklach do Pałacu Elizejskiego z ich paryskiego mieszkania w VII-mej dzielnicy miasta.

Po przejściu czerwonego dywanu na dziedzińcu, w asyście Gwardii Republikańskiej w paradnych mundurach, Emmanuel Macron został powitany przez ustępującego szefa państwa Francois Hollande’a, z którym odbyli rozmowę w cztery oczy.

Rozmowa o tajemnicach państwowych

Generał lotnictwa Pascal Dutarte wyjaśnił, że obydwaj prezydenci - ustępujący i elekt - rozmawiali o tajemnicach państwowych i sprawach międzynarodowych, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa kraju. Nowemu prezydentowi przekazano kod i procedury dotyczące możliwości użycia broni nuklearnej. Po dekoracji Emmanuela Macrona Wielkim Krzyżem Legii Honorowej, Laurent Fabius, przewodniczący Rady Konstytucyjnej ogłosił oficjalne wyniki wyborów.

Następnie przy dźwiękach dwudziestu jeden strzałów z armat na Placu Inwalidów, nowy prezydent w ogrodach Pałacu Elizejskiego dokonał inspekcji różnych rodzajów sił zbrojnych. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: ruch Macrona ma szanse na większość parlamentarną. Wybory 11 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 20:28
- Ruch polityczny prezydenta elekta Francji Emmanuela Macrona La Republique En Marche! może wraz z centrystami otrzymać 29 proc. głosów w wyborach do Zgromadzenia Narodowego i zbudować większość parlamentarną - wynika z czwartkowego sondażu ośrodka Harris Interactive.
rozwiń zwiń