X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kryzys migracyjny w Europie: kalendarium wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 17:41
16 maja premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska nie przyjmie uchodźców. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń związanych z kryzysem migracyjnym w Europie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Freedom House/flickr/CC0

Za początek kryzysu migracyjnego uznaje się rok 2015, w którym w państwach unijnych aż 1,2 mln uciekinierów złożyło wnioski o azyl. Powodem były przede wszystkim konflitky w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Cozraz częściej dochodziło też do incydentów związanych z zatonięciami statków, na których znajdowali się migranci.

Poniższe kalendarium zawiera wybrane, znaczące momenty związane z pojawieniem się uchodźców w naszej części Europy:

Kwiecień 2015 r. - Gdy w kwietniu 2015 r. doszło do kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym związanej z zatonięciem statku z migrantami, przywódcy UE uzgodnili, że zmobilizują wszelkie siły, by zapobiec dalszym śmiertelnym wypadkom na morzu i wyeliminować pierwotne przyczyny migracji. W ramach nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej Postanowili działać 4-kierunkowo: zwiększyć obecność na morzu, walczyć z przemytnikami, zapobiegać nielegalnej migracji, pogłębić solidarność i odpowiedzialność.

Maj 2015 r. - W maju 2015 roku Komisja Europejska zaproponowała rozdzielenie 40 tysięcy uchodźców pomiędzy państwa członkowskie UE w celu odciążenia Włoch i Grecji. Mają oni być rozdzieleni na podstawie PKB państw członkowskich oraz liczby ich mieszkańców. Austria i Węgry nie zadeklarowały przyjęcia uchodźców.

Czerwiec 2015 r. - Jeszcze przed wrześniowym szczytem UE ws. kryzysu migracyjnego, Polska zadeklarowała gotowość dobrowolnego przyjęcia grupy uchodźców co w sytuacji bardzo poważnej niechęci do polskiego społeczeństwa do tej idei oznaczałoby faktycznie akceptację bardzo niewielkiej grupy uchodźców. Strona polska nie zgadzając się na akceptację uchodźców uzasadniała swoją decyzję sezonowym zatrudnieniem w pierwszej połowie 2015 r. 400 tys. Ukraińców.

Lipiec 2015 r. - Przyjmiemy 1100 uchodźców w ramach relokacji i 900 uchodźców w ramach przesiedleń - potwierdziła premier Ewa Kopacz. Jak wyjaśniła szefowa rządu, relokacja obejmie tych imigrantów, którzy już dotarli do Europy, zaś przesiedleni będą uchodźcy przebywający w obozach np. w Turcji.

Źródło: TVN24/x-news

Sierpień 2015 r. - Angela Merkel powiedziała „Wir schaffen das”, co oznacza „Damy radę“, „Zrobimy to“. Zwrot, którego kanclerz Niemiec użyła na konferencji prasowej w Berlinie, stał się symbolem. Symbolem, który traktowany był jako zaproszenie dla imigrantów nie tylko w Niemczech, ale pewnego rodzaju apewnieniem, że Europa pomoże tym, którzy uciekają przed wojną.

5 wrzesnia 2015 r. - Kanclerz Angela Merkel ogłosiła po spotkaniu z koalicją rządzącą przekazanie sześciu miliardów euro na przyjęcie imigrantów szturmujących granice państw Europy, by dostać się do Niemiec

6 września 2015 r. - W dyskusję o rosnącym problemie uchodźców włączył się także papież Franciszek. Jako głowa Kościoła, Franciszek zaapelował, by każda parafia, każdy klasztor i każde sanktuarium przyjęły uchodźców. Poinformował też, że dwie syryjskie rodziny znajdą schronienie w Watykanie.

20 września 2015 r. - Polska przyjmie tylko uchodźców a nie imigrantów – powiedziała w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym premier Ewa Kopacz. – I mogę zapewnić: nie będzie ich zbyt wielu – dodała. Premier podkreśliła, że Polska pragnie być solidarna z innymi krajami UE w obliczu największego po II wojnie kryzysu emigracyjnego.

TVP Info

22 września 2015 r. - Państwa Unii Europejskiej zdecydowały o rozdzielenie 120 tys. uchodźców pomiędzy kraje UE w ramach systemu relokacji. Podczas gdy większość krajów Unii deklaruje pomoc dla niewielkiej liczby potrzebujących, Niemcy wyrazili gotowość na przyjęcie 800 tysięcy przybyszów.

24 września 2015 r.Chaos na zewnętrznych granicach UE musi się zakończyć – stwierdził Donald Tusk po zakończeniu nadzwyczajnego unijnego szczytu w sprawie imigrantów. Jak stwierdził, polityka otwartych okien i drzwi wymaga „korekty”.

Listopad 2015 r. Przywódcy UE dyskutowali o tym, jak rozwija się kryzys migracyjny i jak szybciej zrealizować działania uzgodnione we wrześniu i w październiku. Skoncentrowali się zwłaszcza na współpracy z Turcją.

Przewodniczący Donald Tusk powtórzył, że UE musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami zewnętrznymi i zacząć skutecznie rejestrować migrantów.

Grudzień 2015 r. Od stycznia do 21 grudnia 2015 r. do Europy dotarło 1 005 504 ludzi, niemal o 500 proc. więcej niż w całym roku ubiegłym – poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. 

Luty 2016 r. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się ze światowymi przywódcami na konferencji w Londynie. Zapowiedział, że na pomoc Syryjczykom w 2016 r. UE przeznaczy 3 mld EUR. Pomoc ta obejmie zarówno osoby przebywające w Syrii, jak i uchodźców i społeczności ich przyjmujące w krajach ościennych. 

Marzec 2016 r. - Poprzedni rząd zadeklarował, że będzie uczestniczył w przyjmowaniu uchodźców. Zgodził się na to, żeby kilka tysięcy osób mogło trafić do Polski na zasadzie dobrowolności. 28 krajów Unii Europejskiej zgodziło się na to, żeby poprzez relokację rozwiązać ten problem. Ale powiem bardzo wyraźnie: nie widzę możliwości, aby w tej chwili migranci do Polski przyjechali - zadeklarowała premier Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu przyznała, że kryzys migracyjny to obenie "problem numer jeden w Europie".

RUPTLY/x-news

Kwiecień 2016 r.33 proc. respondentów CBOS deklaruje, że Polska co najmniej czasowo powinna przyjmować uchodźców z krajów objętych konfliktami; 61 proc. jest przeciw przyjmowaniu uchodźców w ogóle. CBOS komentuje, że to najniższy od roku poziom otwartości na uchodźców.

Maj 2016 r. - Nie przyjmiemy nikogo, kto by zagrażał bezpieczeństwu. Nie ma w tym momencie ludzi, o których moglibyśmy powiedzieć, że bezpieczeństwu nie zagrażają (...) co do których mielibyśmy 100 procentową pewność, że nie zagrażają bezpieczeństwu. Niestety bardzo wiele z tych osób posługiwało się fałszywymi dokumentami, a więc my nie zrobimy niczego, co by zagroziło bezpieczeństwu Polski i Polaków. My pomagamy uchodźcom na miejscy, a więc w Libanie, w Turcji, w Jordanii - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Czerwiec 2016 r.Weszły w życie przepisy dające służbom więcej czasu na sprawdzanie cudzoziemców, w tym poszukujących ochrony międzynarodowej, którzy będą chcieli przekroczyć polską granicę.

Lipiec 2016 r. - Już 66 proc Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 26 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 8 proc. nie ma opinii - wynika z sondażu CBOS.

Sierpień 2016 r. - Nie przewidzieliśmy, jak wielki problem będą stanowić migranci. Zbyt długo zwlekaliśmy z ogólnoeuropejskim rozwiązaniem - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wrzesień 2016 r. - Nieformalny szczyt UE w BratysławiePrzedstawiona przez kraje Grupy Wyszehradzkiej propozycja "elastycznej solidarności" zyskuje poparcie jako sposób na zażegnanie sporu o politykę migracyjną. 

Koncepcja ta zakłada, że zdolność do przyjmowania uchodźców i imigrantów powinna być dopasowana do rozwoju gospodarczego danego kraju i m.in. możliwości jego rynku pracy.

- Sądzę, że podejście poszukiwania rozwiązań jest pozytywne - powiedziała na konferencji prasowej Merkel.

Październik 2016 r. - Nie ma zgody na żadne kwoty i przymusowe przesiedlanie uchodźców - tak na konferencji kończącej szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej mówił Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył, że do państw należących do Grupy migranci nie przejeżdżają na stałe, co różni je od krajów Europy Zachodniej. Jednocześnie przypomniał, że państwa Wyszehradzkie opowiadają się za przyjęciem przez Unię Europejską elastycznej polityki solidarności w zakresie rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

TVN24/x-news

Listopad 2016 r. - W Warszawie ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali o kryzysie migracyjnym. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że Polska już teraz pomaga uchodźcom syryjskim w Jordanii, w której m.in. znajdują się ich obozy. - Uchodźcom pomagamy na miejscu tam, gdzie faktycznie są uchodźcami, a nie migrantami ekonomicznymi – przekonywał Mariusz Błaszczak. - Dotychczasowa pomoc Polski dla uchodźców sięga kilku milionów euro – dodał.

Grudzień 2016 r. - Komisja Europejska poinformowała, że Polska jest jednym z czterech krajów unijnych, które nie przyjęły ani jednej osoby w ramach uzgodnionego w ubiegłym roku programu relokacji 160 tys. uchodźców. Pozostałe państwa to Austria, Węgry oraz Dania, która jednak nie jest zobowiązana do udziału we wspólnych działaniach Unii Europejskiej związanych z polityką spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Styczeń 2017 r. - Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedstawił założenia ustawy o przybywających do Polski cudzoziemcach. 

Dokument przewiduje tzw. tryb graniczny, który będzie wykorzystywany w przypadku osób, które nie mają dokumentów oraz podały inne przyczyny złożenia wniosku na przejściu granicznym niż obawa przed prześladowaniem.

Migranci będą kwaterowani w strzeżonym ośrodku lub areszcie dla cudzoziemców.

Luty 2017 r.Komisja Europejska ponowiła apel do państw Unii o przyjmowanie uchodźców. Od jesieni 2015 roku z planowanych 22 tysięcy do Europy przyjechało prawie 14 tysięcy osób. Na ich przyjęcie zgodziło się do tej pory 18 unijnych krajów. W tej grupie nie ma Polski.

Marzec 2017 r. - MSWiA wydało komunikat: "Polska, tak jak dotychczas, nie godzi się na obowiązkową relokację uchodźców; rozwiązaniem problemu nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic".

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że na jego wniosek rząd uznał za nieważny przyjęty w 2012 r. dokument wyznaczający główne kierunku polityki migracyjnej Polski. Minister ocenił, że nie uwzględniał on sytuacji kryzysu migracyjnego, jaki dotknął Europę.

Kwiecień 2017 r.Polska będzie nadal kontynuowała bardzo rozważną i rozsądną politykę migracyjną; jestem odporna na "szantaże i naciski", które są stosowane m.in. w Brukseli - zadeklarowała  premier Beata Szydło.

Maj 2017 r. Ośrodek sondażowy CBOS bada opinie Polaków na temat przyjmowania przez Polskę uchodźców z Afrtyki i państww Bliskiego Wschodu. Zdecydowana większość, bo niemal aż 3/4 badanych nie chce, by polskka jako kraj nie przyjmowała uchodźców. 

16 maja 2017 r. Premier rządu Beata Szydło oświadcza, że Polska nie przyjmie uchodźców. - Nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot dotyczących uchodźców - zapowiedziała Beata Szydło. 

dad/koz/pap/iar/consilium.europa.eu/tvn24/wikipedia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska znów grozi Polsce, Węgrom i Austrii. Chodzi o uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 13:00
Komisja Europejska ponownie zagroziła Polsce, Węgrom i Austrii postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. Chodzi o uciekinieróKomisja Europejska ponownie zagroziła Polsce i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Beata Szydło: Polska nie ma możliwości przyjmowania uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:03
Komisja Europejska ponownie zagroziła Polsce i Węgrom postępowaniami za odmowę przyjęcia uchodźców. Mówił o tym w Strasburgu komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Premier Beata Szydło zaznaczyła, że Polska nie ma możliwości przyjmowania uchodźców. Szefowa rządu na konferencji prasowej podkreśliła także, że nie ma zgody na przymusowe narzucanie kwot migrantów krajom członkowskim Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń