Komitet Społeczny Budowy Pomników smoleńskich zebrał 0,5 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:35
Pół miliona złotych udało się zebrać organizatorom konkursu na pomniki prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar tragedii smoleńskiej. Komitet Społeczny Budowy Pomników zapowiedział jednak dalszą sprzedaż cegiełek na ten cel. Termin zgłaszania prac mija 26 maja. 
Audio
  • Marek Suski o finansowaniu pomników smoleńskich (IAR)
Konkurs na pomnik ofiar tragedii smoleńskiej
Konkurs na pomnik ofiar tragedii smoleńskiej Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna się konkurs, który wyłoni autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

Jacek Sasin (PiS) podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że konkurs formalnie rozpoczął się 26 kwietnia, a jego celem jest "wyłonienie najlepszych prac, które miałyby być sfinalizowane w postaci gotowych monumentów, które staną na Krakowskim Przedmieściu". - Będą one upamiętniać osobę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ty, którzy w tej tragedii smoleńskiej zginęli - dodał.

Dwa etapy

Przewodniczący Sądu Konkursowego prof. Tadeusz Żuchowski powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że konkurs na budowę pomników prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej jest dwuetapowy.

- Najpierw jest wyłaniana tzw. shortlista, będzie znana na początku lipca, potem prace, które zostaną zakwalifikowane do drugiego etapu, są opracowywane bardziej szczegółowo i na początku listopada będzie znana już ostateczna hierarchia tych projektów - zaznaczył.

Jak dodał, w tej chwili trwa zgłaszanie do konkursu. - W przyszłym tygodniu, w piątek 26 maja kończy się termin zgłaszania do konkursu, w międzyczasie trwa faza zapytań - czyli członkowie różnych zespołów, mających zamiar startować w konkursie wysyłają na adres sekretarza konkursu, określone zapytania i jury konkursowe na bieżąco udziela odpowiedzi - powiedział Żuchowski.

- Po 26 maja, do 23 czerwca jest czas składania projektów. Projekty są w formie papierowej, a więc tutaj chodzi głównie o przedstawienie pewnych koncepcji, a nie już makiet, czy prac, które by były czasowo bardziej wymagające. Następnie jest rozstrzygnięcie tej pierwszej fazy - wyjaśnił przewodniczący Sądu Konkursowego podkreślając, że konkurs będzie anonimowy.

Zgodnie z harmonogramem konkursów pomiędzy 25 września, a 6 października składane mają być projekty uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Publiczne ogłoszenie wyników i prezentacja prac w ramach drugiego etapu ma nastąpić do 28 października br.

"Nie ma się co wstydzić tych nagród"

- W skład Sądu Konkursowego wchodzą artyści-rzeźbiarze, architekci, historycy sztuki oraz szef przedstawicieli Społecznego Komitetu Budowy Pomników - prof. Stanisław Mikołajczak, a także Ewa Kochanowska jako przedstawicielka rodzin oraz Maciej Łopiński, współpracownik i przyjaciel śp. Lecha Kaczyńskiego - mówił Sasin. Ponadto w Sądzie Konkursowym znaleźli się: prof. Juliusz Chrościcki, dr Andrzej Szczepaniak, dr Aleksander Chylak, Piotr Walkowiak, prof. Przemysław Krajewski, prof. Mariusz Kulpa, prof. Stanisław Wojciechowski, Marek Szeniawski. Sekretarzem Sądu Konkursowego została dr Ewa Kosiacka-Beck.

- Na nagrody oraz postępowania konkursowe przewidzianych jest bodajże 0,5 mln zł. Jeśli chodzi o wysokość nagród możemy mówić o średniej światowej, nie ma się co wstydzić tych nagród - zaznaczył Żuchowski. Dodał, że główna nagroda w każdym z konkursów to 80 tys. zł.

Prof. Żuchowski wskazał, że budowa pomnika prezydenta Kaczyńskiego może pochłonąć ok. 1 mln zł, nie licząc kosztów praw autorskich autora pomnika. W przypadku drugiego z pomników koszt może sięgnąć kilku milionów złotych.

Marek Suski (PiS) odnosząc się do kosztów pomników podkreślił, że Komitet Budowy Pomników od samego początku chciał, by "pomniki były godne, stąd wysokość nagród wysoka". - Również prestiżowe miejsce zobowiązuje do tego, aby pomniki te były wykonane przez najwybitniejszych artystów polskich - dodał.

Jak powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski, zebrana dotąd suma pozwoli pokryć wydatki związane z organizacją konkursu.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomnik smoleński w holu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych? Oświadczenie PWPW

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:33
Zdaniem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, artykuł dziennika "Fakt" dotyczący postawienia w holu spółki budynku przy ul. Romana Sanguszki 1 pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, stanowi "kolejną próbę manipulacji opinią publiczną (...) polegającą na wywoływaniu taniej sensacji, bezpodstawnym godzeniu w wizerunek spółki i na podważaniu zaufania do członków władz PWPW S.A".
rozwiń zwiń