X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reforma służby zdrowia. Wiceminister resortu: większa pewność opieki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:58
Wprowadzenie sieci szpitali i planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, zakładające tzw. opiekę koordynowaną, poprawią bezpieczeństwo pacjentów – ocenił wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Tombarkiewicz uczestniczył w Kielcach w konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej”.
Audio
  • O zmianach w służbie zdrowia w radiowej Jedynce (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: XiXinXing/shutterstock.com

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister ocenił, że ustawa wprowadzająca sieć szpitali (weszła w życie na początku maja - PAP) jest „pierwszym bardzo ważnym elementem” koordynacji opieki nad pacjentem.

- To większa pewność opieki, głównie w okresie poszpitalnym, by pacjent sam nie musiał ze skierowaniem szukać miejsc na poradę, czy rehabilitację. Personel szpitala musi koordynować postępowanie z pacjentem w okresie po pobycie w szpitalu. Jeśli pacjent wyjdzie z oddziału, to musi mieć ustalony termin wizyty w poradni przyszpitalnej, a jeżeli wymaga rehabilitacji, to musi mieć ją zapewnioną. To poprawa bezpieczeństwa pacjentów – powiedział Tombarkiewicz.

Wiceminister wyjaśniał, że wszystkie poradnie wchodzące w strukturę szpitala będą miały zapewnione kontraktowanie – tak jak szpitale - na zasadzie ryczałtu. Ocenił też, że zasady finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci zapewnią im stabilność.

- Szpitale, będą wiedziały, jakie będą miały środki przez najbliższe cztery lata - nie mniejsze, jeżeli oczywiście nie zmniejszą potencjału. Były też głosy, że jeśli placówka dostanie ryczałt, to nie będzie musiała już wykonywać tak wielu procedur. To jest bardzo błędne myślenie - każdy w dalszym ciągu musi wykazać się aktywnością, dbać o jakość, żeby pacjenci chcieli się danym szpitalu leczyć – podkreślił Tombarkiewicz.

W późniejszym wystąpieniu podczas konferencji Tombarkiewicz ocenił, że także przygotowywana w resorcie ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), zapewni właściwą opiekę nad pacjentem, tak aby nie czuł się on „zagubiony w systemie”.

Projekt zakłada, że POZ będzie polegać na tzw. opiece koordynowanej, zapewnianej przez zespół złożony z lekarza, pielęgniarki i położnej. POZ nadal ma być finansowana na podstawie tzw. stawki kapitacyjnej (wypłacanej za każdego pacjenta), dodatkowo ma zostać wprowadzony dodatek motywacyjny w opiece koordynowanej i dodatek zadaniowy na profilaktykę. „Chcemy zmusić (placówki) POZ do pewnej aktywności, aby lepiej funkcjonowały, będą miały na to dodatkowe środki” – zapewnił Tombarkiewicz.

Dodał, że resort zdrowia rozważa m.in. wprowadzenie w POZ tzw. bilansu 50-latka. Wiceminister podkreślał, że szerokie badania stanu zdrowia, mogą pomóc we wczesnym wykryciu chorób związanych z wiekiem.

W ramach opieki koordynowanej resort planuje wprowadzenie dwuletniego pilotażu, który - jak mówił Tombarkiewicz – „odpowie na pytanie, na co przeznaczać tzw. budżet powierzony w opiece koordynowanej - czy na szerszy panel badań laboratoryjnych, badania obrazowe, czy konsultacje specjalistyczne”.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sieć szpitali: pacjent zyska, czy straci?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:55
Ustawa o sieci szpitali wprowadza ogromną niepewność - mówi dr Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń