Polscy żołnierze wyruszają do Rumunii. Uroczyste pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 18:11
W Wędrzynie (Lubuskie) oficjalnie pożegnano ponadstuosobową pierwszą zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który pod koniec miesiąca uda się do Rumunii. Tam wejdzie w skład wielonarodowej batalionowej grupy bojowej będącej częścią rumuńskiej 2 Brygady Piechoty.
Audio
Uroczystość pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierzy wchodzących w skład PKW Rumunia, którzy będą działać w ramach tFP (tailored Forward Presence) - Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO odbyła się. na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie
Uroczystość pożegnania I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierzy wchodzących w skład PKW Rumunia, którzy będą działać w ramach tFP (tailored Forward Presence) - Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO odbyła się. na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w WędrzynieFoto: PAP/Lech Muszyński

- Będziemy realizować wspólne szkolenie, czyli będziemy razem jeździć na poligony, place ćwiczeń, będziemy się zgrywać z sojuszniczymi żołnierzami i razem spędzać czas, tak żebyśmy byli zintegrowani i gotowi do działania - powiedział dowódca PKW w Rumunii mjr Paweł Cupa z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu (17WBZ). 

Zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie z lipca 2016 r. o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przybyły wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, natomiast w Rumunii powstaje wielonarodowa brygada. Kroki podjęte przez NATO noszą nazwę "wzmocnionej wysuniętej obecności" wojskowej (ang. enhanced Forward Presence), a na południu - "dostosowanej wysuniętej obecności" (ang. tailored Forward Presence).

PKW w Rumunii będzie liczył nieco 220 osób, ponad połowa to żołnierze z międzyrzeckiej brygady. Do Rumunii pojedzie z niej kompania zmotoryzowana z 14 kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak.

Oprócz żołnierzy z brygady w Międzyrzeczu, w skład pierwszej zmiany wchodzą wojskowi z 10 Brygady Logistycznej z Opola i 11 batalionu dowodzenia z Żagania.

17WBZ jest zaliczana do elitarnych jednostek polskich wojsk lądowych. Nazwana jest "cyfrową brygadą" - bo jako pierwsza uczestniczyła w ćwiczeniach z użyciem zaawansowanego sprzętu i technik komputerowych. Jej żołnierze stacjonują w Międzyrzeczu i Wędrzynie, wielu ma za sobą udział w misjach zagranicznych w Iraku, Afganistanie i innych częściach świata.

- Mam i weteranów i nowicjuszów, ponieważ niektórzy żołnierze są młodzi, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz i myślę, że będzie to dla nich niezapomnianym doświadczeniem. Rumunia jest pięknym krajem, a kontakt z tymi sojusznikami też będzie jednym z pierwszych. Będzie to dla nich cennym doświadczeniem – powiedział mjr Cupa.

Ciężki sprzęt PKW zostanie przemieszczony do Rumunii koleją, a pozostałe wyposażenie i ludzie - transportem lotniczym. Polacy będą stacjonowali w mieście Craiova.

"Chcemy sprawdzić umiejętności"

Wśród żołnierzy jadących do Rumunii jest szeregowy Jerzy Glapa. Będzie to jego pierwsza misja poza granicami kraju. Jak powiedział, wyjazd poprzedziły specjalne przygotowania.

- Chcemy sprawdzić swoje wykwalifikowanie, umiejętności. Nie jest to misja bojowa, nie stracimy tu życia, tylko jedziemy przećwiczyć swoje zadania – dodał żołnierz.
Piątkowa uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Była kompania honorowa, orkiestra wojskowa i defilada. Podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn narodowy.

Na placu apelowym w Wędrzynie (jeden z garnizonów 17 WBZ) byli przedstawiciele władz, dowódcy wojskowi i bliscy żołnierzy udających się do Rumunii.

- Tworzycie Polski Kontyngent Wojskowy. Macie być zawsze razem, jeden musi znaleźć oparcie w drugim. To wykonywanie zadań, to nie tylko codzienna żołnierska służba, to coś nowego z czym przyjedzie wam się zmierzyć w Rumunii. Wówczas ta żołnierska posługa musi przejawiać się w tym, że jeden może liczyć na drugiego, jeden drugiego wspierać – mówił do żołnierzy dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

Generał Mika odebrał meldunek o gotowości polskiego kontyngentu do misji i przekazał jego dowódcy flagę państwową na drzewcu, która pojedzie wraz żołnierzami pojedzie do Rumunii.

- Jest to ważne wydarzenie, jest to coś, co będziemy mieli okazje robić po raz pierwszy, tak naprawdę to potężne wyzwanie przed siłami zbrojnymi, przed 17 brygadą zmechanizowaną. Sądzę, że zawsze byłem optymistą i z powodzeniem to wykonamy. Natomiast najtrudniej jest pierwszy raz, później już być może będzie łatwiej – powiedział generał Mika oceniając wagę misji w Rumunii.

Rumuńscy żołnierze też są w Polsce

Rumunia w marcu przysłała do Polski liczący 120 żołnierzy pododdział przeciwlotniczy uzbrojony w działka 35 mm.

Wchodzi on w skład batalionu NATO, którego państwem ramowym są Stany Zjednoczone. Jednostka stacjonuje w Orzyszu i Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie). Tworzą ją także Brytyjczycy, a w przyszłości dołączą do niej Chorwaci.

Prócz batalionu NATO w styczniu do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Jej rozmieszczenie wynika ze zobowiązania, które władze USA podjęły samodzielnie, równolegle do wspólnej decyzji NATO o rozmieszczeniu batalionów. Pododdziały brygady zostały rozmieszczone w garnizonach na zachodzie Polski, następnie duża ich część wyjechała szkolić się w innych państwach NATO w regionie. Z kolei na początku maja do bazy lotniczej w Powidzu (Wielkopolskie) przybyły pierwsze śmigłowce brygady lotnictwa bojowego sił lądowych USA. Personel i sprzęt brygadowej grupy zadaniowej znajduje się obecnie w Niemczech, na Łotwie, w Rumunii i Polsce. Będzie ona liczyć ok. 2,2 tys. ludzi i dysponować śmigłowcami UH-60 Black Hawk, AH-64 Apache i CH-47 Chinook.

Polska obecność w Rumunii i na Łotwie będzie rotacyjna - żołnierze będą się zmieniać co sześć miesięcy, a sprzęt będzie zostawał na miejscu. Sojusz wysuniętą obecność wojskową na wschodniej flance będzie utrzymywać bezterminowo.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski producent wyposażył wojska NATO w oświetlenie przenośne

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 10:28
Na wyposażenie armii Sojuszu Północnoatlantyckiego(NATO) trafiło prawie tysiąc markerów RGB polskiego producenta oświetlenia przenośnego. Mają służyć przede wszystkim żołnierzom sił specjalnych - podano w komunikacie producenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna hybrydowa. Orzysz: żołnierze NATO rozpoczynają szkolenia Puma

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 07:39
Ok. 2,5 tysiąca żołnierzy, w tym batalionowa grupa bojowa NATO, trenować będzie obronę i odzyskiwanie terytorium, a dowódcy sprawdzać sposób kierowania formacją wielonarodową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie pododdziały wyruszą w maju na Łotwę i do Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 21:01
- Na koniec maja zaplanowano wyjazd polskich żołnierzy, którzy będą częścią wysuniętej obecności NATO w Rumunii i na Łotwie - poinformował mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Oba pododdziały będą wielkości kompanii.
rozwiń zwiń