W czerwcu i lipcu TK zbada wybór I prezesa SN oraz trzech sędziów TK

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 16:41
22 czerwca Trybunał Konstytucyjny z wniosku parlamentarzystów PiS zbada konstytucyjność regulaminu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego. 13 lipca TK rozpatrzy zaś wniosek Zbigniewa Ziobry ws. wyboru w 2010 r. do TK sędziów: Stanisława Rymara, Piotr Tulei i Marka Zubika.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 p/Wikimedia Commons

Informacje o takich terminach rozpraw pojawiły się w piątek na stronach Trybunału.

W marcu br. grupa parlamentarzystów PiS wystąpiła do TK o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których dokonywany jest wybór kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, przedstawianych następnie prezydentowi RP.

Na podstawie tych przepisów prof. Małgorzata Gersdorf została powołana na tę funkcję.

Zdaniem wnioskodawców konstytucję narusza fakt określenia zasad wyboru kandydatów na I prezesa SN w regulaminie, podczas gdy zagadnienie to powinno być uregulowane w ustawie.

Trybunał rozpozna wniosek w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący), Mariusz Muszyński (sprawozdawca), Zbigniew Jędrzejewski, Leon Kieres i Lech Morawski.W styczniu br. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z 2010 r. ws. wyboru do Trybunału: Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika.

Według wniosku Ziobry, nie zostali oni wybrani zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji.

Trybunał rozpozna ten wniosek w składzie: Julia Przyłębska (przewodniczący), Mariusz Muszyński (sprawozdawca) i Michał Warciński.

ksem/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także