Media: USA wysłały do Korei drugi lotniskowiec atomowy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 16:50
W związku z rosnącym napięciem w stosunkach z Koreą Północną USA wysłały kolejny lotniskowiec atomowy do patrolowania wód w pobliżu Półwyspu Koreańskiego - poinformowały w piątek telewizja CNN i południowokoreańska agencja Yonhap.
USS Ronald Reagan
USS Ronald ReaganFoto: Wikimedia Foundation/U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class M. Jeremie Yoder

Według nich USS Ronald Reagan weźmie prawdopodobnie wraz z lotniskowcem USS Carl Vinson udział w ćwiczeniach na zachodnim Pacyfiku.

W dłuższej perspektywie planuje się, że pierwszy z tych okrętów, którego portem macierzystym jest Jokosuka w Japonii, wymieni w regionie drugą jednostkę - podała CNN, powołując się na przedstawicieli Pentagonu. 

Po nowych północnokoreańskich próbach rakietowych USA wysłały pod koniec kwietnia już po raz drugi w tym roku USS Carl Vinson na wody koreańskie.

Według marynarki wojennej USA, od lat w zachodniej części Oceanu Spokojnego zdarzają się patrole dwóch lotniskowców naraz.

Kolejna próba Pjongjangu

Wbrew nałożonym na nią restrykcjom ONZ Korea Północna przeprowadziła w niedzielę ponownie próbny start rakiety balistycznej średniego zasięgu. W ocenie amerykańskich ekspertów test ten mógł być kolejnym krokiem w kierunku zbudowania rakiety międzykontynentalnej.

USS Ronald Reagan wypłynął ze swej bazy w Jokosuce we wtorek. Jak oświadczył wtedy rzecznik działającej na zachodnim Pacyfiku VII Floty USA, lotniskowiec udał się na regularny wiosenny patrol, który potrwa trzy do czterech miesięcy. 

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okręt atomowy USA i grupa uderzeniowa ćwiczą z Seulem na Morzu Japońskim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 18:58
Rząd w Seulu potwierdził w niedzielę, że na Morzu Japońskim trwają ćwiczenia południowokoreańskiej marynarki wojennej z Amerykanami. W tym dniu USA i Korea Południowa zakończyły inne, doroczne ćwiczenia wojskowe "Foal Eagle".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Helikopterowiec Izumo asystą jednostek USA. Japonia ochroni okręty USA w związku z kryzysem koreańskim

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 21:46
Japonia rozpoczyna pierwszą operację ochrony sił sojuszniczych w ramach nowych uprawnień jej Sił Samoobrony. Helikopterowiec Izumo zostanie w poniedziałek wysłany jako asysta amerykańskich jednostek obecnych w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.
rozwiń zwiń