W sobotę w Katowicach – Kongres Prawników Polskich."SE" dotarł do tajnej instrukcji dla uczestników zjazdu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 17:48
Sędziowie, adwokaci i radcowie prawni z całego kraju spotkają się w sobotę w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich. Chcą dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sebra/shutterstock.com

Organizatorzy Kongresu przekonują, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być przemyślana i konsultowana z praktykami.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i były prezes SN Adam Strzembosz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a także aktor Jerzy Stuhr. Kancelarię Prezydenta będzie reprezentował minister Andrzej Dera, który odczyta list Andrzeja Dudy do uczestników.

Joanna Sędek Zagadnienia tu poruszone miały zwrócić uwagę osób występujących w panelach, aby nie skupiały się na bolączkach zawodowych, ponieważ Kongres ma na celu omówienie szczególnie problemów obywateli

Organizatorami Kongresu są Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Radców Prawnych. Zaprosili oni na spotkanie przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych oraz organizacji pozarządowych.

Reforma sądownictwa

Środowiska adwokackie, radcowskie i sędziowskie, które organizują spotkanie podkreślają, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna, ale wymaga przemyślanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami. Musi kierować się zasadami demokratycznego państwa prawa, a szczególnie zasadą zachowania niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz autonomiczności samorządów prawniczych – zaznaczają.

Wyciek tajnej instrukcji

Tymczasem "Super Express" dotrał do tajnej instrukacji Kongresu Prawników Polskich.

Sędziowie i adwokaci podczas sobotniego Kongresu Prawników Polskich w Katowicach mają nie poruszać tematów związanych z wynagrodzeniami sędziów, a także nie używać słów w rodzaju: "kasta" - podał "Super Express".

"Biura prasowe organizatorów, rekomendują uczestnikom paneli dyskusyjnych, aby z uwagi na niebezpieczeństwo skupienia uwagi mediów na tematach niezwiązanych z tematyką Kongres, niepodnoszenie w dyskusji kwestii wynagrodzeń sędziów i pełnomocników, tematów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi (…), mogących mieć negatywny wpływ na postrzeganie zawodów adwokatów, radców prawnych i sędziów" - donosi "SE".

Według dziennika, biura prasowe organizatorów kongresu rekomendują też jego uczestnikom "nieużywanie słów w rodzaju: kasta, nasza korporacja i podobnych znaczeń", które mogłyby zostać użyte przeciwko środowisku prawniczemu.

Gazeta cytuje fragment dokumentu brzmiący: "Proponujemy skupienie się na informacji, że działamy w interesie obywatela, a nie w interesie własnym. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że na terenie Centrum Kongresowego będą przedstawiciele mediów, nagrywający przebieg Kongresu. Uprzejmie prosimy o zachowanie powagi i uważności w trakcie Kongresu i podczas rozmów w kuluarach".

Szefowa biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Sędek, zapytana przez "SE" o "tajną instrukcję" powiedziała, że te rekomendacje to oddolna inicjatywa zespołu medialnego utworzonego na rzecz kongresu.

-  Zagadnienia tu poruszone miały zwrócić uwagę osób występujących w panelach, aby nie skupiały się na bolączkach zawodowych, ponieważ Kongres ma na celu omówienie szczególnie problemów obywateli. Dlatego dyskusje na takie tematy, jak wynagrodzenia sędziowskie, czy stawki adwokackie powinny być omawiane na innym forum niż Kongres Prawników Polskich - powiedziała "SE" Sędek.

-Zależy nam, żeby do szerokiego grona odbiorców trafił jasny i precyzyjny komunikat, by skupić się na merytorycznej stronie Kongresu - dodała.

"SE" poprosił też o komentarz w sprawie posłankę PiS, Krystynę Pawłowicz, która jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Według niej, "instrukcja" kompromituje organizatorów i sam kongres.

"Sędzia jest niezawisły"

- Wspólnota zawodów prawniczych opiera się na szacunku dla człowieka oraz prawa mądrego i sprawiedliwego. Takiego prawa chce każdy prawnik i takiego prawa poszukujemy na salach sądowych - powiedział przewodniczący stowarzyszenia "Iustitia" Krystian Markiewicz.

-Sędzia jest niezawisły właśnie po to, aby mógł usuwać bezduszność z prawa stanowionego i interpretować je tak, by każdemu przyznać to, co słuszne i sprawiedliwe. Kongres prawników będzie okazją do dyskusji o tym, jak sprawić, by prawo nie było opresyjne. Sądy są dla obywateli. Wierzę, że wszyscy mamy tego coraz większą świadomość - dodał sędzia.

- Kongres Prawników Polskich zwoływany jest w trudnych czasach, w których politycy w mediach nadają ton dyskusji dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by ten rodzaj politycznej, opartej na emocjach, gry został zastąpiony rzeczową, silną w argumenty dyskusją nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości oraz zawodów prawniczych - powiedział z kolei prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela podkreślił, że choć wielu będzie chciało widzieć Kongres przede wszystkim w wymiarze politycznym, prawnicy spotkają się po to, by wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi reformy wymiaru sprawiedliwości.

Komentując uchwałę SN szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz z PiS powiedział, że sędziowie nie kierują się wolą narodu, który się domaga reformy, tylko bronią własnych interesów.

ksem

Zobacz więcej na temat: POLSKA prawo Katowice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak