Zmarł wybitny wokalista i kompozytor Zbigniew Wodecki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 17:00
W wieku 67-lat zmarł Zbigniew Wodecki - wszechstronny muzyk - wirtuoz skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitny wokalista o wyjątkowych warunkach głosowych.
Audio
  • Rozmowa Kamili Terpiał z muzykiem Zbigniewem Wodeckim z 6 lipca 2009.
Zbigniew Wodecki
Zbigniew WodeckiFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Zainteresowanie muzyką przejawiał od 5. roku życia. Z wyróżnieniem ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Od końca lat 60. związany z kabaretami Piwnica pod Baranami i Anawa, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. Akompaniował Ewie Demarczyk, Irenie Santor, grał też z Markiem Grechutą w zespołach Czarne Perły i Anawa.

wodecki1200.jpg
Zbigniew Wodecki: im więcej człowiek widzi na świecie, tym bardziej lubi Kraków

"Śpiewający muzyk", jak sam mówi o sobie, zadebiutował w 1972 roku jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy na wielu innych festiwalach - W RostockU, Pradze, Słonecznym Brzegu. Występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem. Jego niezapomniane przeboje to m.in.: "Zacznij od Bacha", "Izolda", "Pszczółka Maja" i "Chałupy". Był laureatem wielu konkursów i festiwali.

Źródło: x-news/Agencja TVN

Zbigniew Wodecki to także prezenter telewizyjny. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN "Droga do gwiazd", "Twoja droga do gwiazd" oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu "Taniec z gwiazdami".

Jest laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń. Uhonorowano go między innymi (2011) Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2016 roku otrzymał nagrodę Fryderyka w dwóch kategoriach.

W 2011 roku ukazała się książka "Pszczoła, Bach i skrzypce", w której artysta z wielkim dystansem opowiadał Wacławowi Krupińskiemu o swoim życiu. Mówił o show-biznesie, o kulisach "Tańca z gwiazdami", a także wracał do czasów pracy z Ewą Demarczyk. Książka, pełna humoru i anegdot, jest zapisem wielu rozmów ze Zbigniewem Wodeckim. Zawiera też wspomnienia przyjaciół o muzyku.

pp/PAP


Zobacz więcej na temat: Zbigniew Wodecki MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Wodecki - Chałupy Welcome To

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:18
Pośród 10 Radia Rytm znajduje się jeden z najpopularniejszych wakacyjnych polskich utworów. Warto przypomnieć sobie jego historię w te mroźne dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Zbigniew Wodecki. Przypominamy ostatni wywiad w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 15:50
W wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - wirtuoz skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitny wokalista o wyjątkowych warunkach głosowych, a także kompozytor i aranżer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fenomen dla wielu pokoleń". Wspominamy Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 08:00
- Zbigniew Wodecki w ostatnich latach stał się symbolem powrotu do najlepszej tradycji polskiej piosenki – podkreślał w "Wybieram Dwójkę" Jacek Hawryluk, wspominając zmarłego wokalistę i kompozytora.
rozwiń zwiń