X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polowania na Żydów". Pozew Reduty Dobrego Imienia przeciwko El Pais

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 13:25
Reduta Dobrego Imienia złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w sprawie cywilnej przeciwko dziennikowi El Pais. W hiszpańskiej gazecie ukazał się tekst wskazujący, że Polacy są odpowiedzialni za "polowania na Żydów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Esther Vargas/CC BY-SA 2.0

Jak poinformowała RDI w czwartkowym komunikacie, z inicjatywy Reduty jej fundator Maciej Świrski skierował w środę pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais. Dotyczy on naruszenia dóbr osobistych i nakazuje pozwanemu przeproszenie na stronie internetowej elpais.com.

To reakcja Reduty Dobrego Imienia (RDI) na marcową publikację zatytułowaną "Polonia reescribe su historia de la Il Guerra Mundial". W artykule autor wykazywał m.in., że Polacy są odpowiedzialni nie tylko za Holokaust, ale również za "pogromy Żydów" czy też "polowania na Żydów".

W tekście pojawiły się również tezy o braku empatii Polaków w stosunku do masowo mordowanych Żydów, zaś autor powoływał się m.in. na Jana Grabowskiego, twierdzącego, iż Polacy są odpowiedzialni za "polowania na Żydów", których miało zginąć w ten sposób ponad 200 tys.

- Uważam, że mówienie o winie Polaków i ich odpowiedzialności za II wojnę światową, jest naruszeniem dobra osobistego nie tylko mojego, ale każdego Polaka. Takie tezy przedstawiają bowiem każdego Polaka jako potomka morderców – a na to naszej zgody być nie może – uważa Świrski.

Jak informuje Reduta, żądanie sprostowania wysłano już 12 kwietnia br. i do dziś nie ma żadnej odpowiedzi. W złożonym w środę pozwie RDI występuje nie tylko z wnioskiem o sprostowanie informacji przedstawionych w tekście, ale również o przeprosiny.

Reduta Dobrego Imienia wspiera prawnie Macieja Świrskiego, który występuje przeciwko elpais.com. Maciej Świrski jest fundatorem Reduty, przez kilka lat sprawował funkcję prezesa. Sprawę prowadzi mec. Monika Brzozowska-Pasieka i Jerzy Pasieka z kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy z Krakowa.

fc

Komentarze1
aby dodać komentarz
Jerzy_J.2017-05-25 18:18 Zgłoś
Tak trzeba robić.

Czytaj także

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew przeciwko tygodnikowi "Newsweek"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 17:29
Według Urszuli Wójcik z Reduty Dobrego Imienia sprawa ma charakter precedensowy. - Otrzymaliśmy od "Newsweeka" odmowną odpowiedź na nasze żądanie sprostowania. Prawnik twierdzi, że nie było jeszcze takiego przypadku, żeby pozew wniesiono po odmowie zamieszczenia sprostowania - wyjaśniła.
rozwiń zwiń