X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Parku Powstańców Warszawy odsłonięto Pomnik Matki. Postać kobiety trzymającej całun

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 17:12
W Parku Powstańców Warszawy odsłonięto Pomnik Matki, która ma być hołdem dla wszystkich kobiet, które straciły swoje dzieci podczas II wojny światowej, a zwłaszcza podczas powstania warszawskiego.
Audio
  • Wanda Traczyk-Stawska pseudonim "Pączek" o pomniku matki (IAR)
  • Anna Przedpełska-Trzeciakowska o heroicznej postawie polskich matek (IAR)
Odsłonięcie rzeźby Matki w parku Powstańców Warszawy
Odsłonięcie rzeźby Matki w parku Powstańców WarszawyFoto: PAP/Rafał Guz

Inicjatorami wydarzenia byli: uczestniczka powstania Wanda Traczyk-Stawska pseudonim "Pączek" oraz ksiądz Aleksander Seniuk, rektor Kościoła Wizytek w Warszawie.

Pani Wanda, która po wojnie zajęła się odszukiwaniem mogił poległych kolegów i opieką nad Cmentarzem Powstańców Warszawy, mówi, że dzisiejsze wydarzenie jest w pewnym sensie zwieńczeniem jej działań. - Chodzi o to, aby Ci, którzy polegli nie zostali zapomniani, bo odeszli mając tak niewiele lat. Chcę żeby nowe pokolenia pamiętały jak ważna jest wolność, ojczyzna- mówiła.

Granitowy Pomnik Matki przedstawia postać kobiety, która w dwóch uniesionych dłoniach trzyma całun. Na postumencie, z czterech stron wykuto słowo "Matka" w języku polskim, rosyjskim, niemieckim i hebrajskim. Autorem projektu pomnika jest artysta Łukasz Krupski. Pierwsze szkice rzeźby wykonał w 2013 roku. Ukończona, stała przez pewien czas w ogrodzie przy Kościele Wizytek, gdzie dostrzegła ją pani Wanda. Zaproponowała, by nazwać rzeźbę "Matka" i przenieść do parku obok Cmentarza Powstańców Warszawy. - Od razu powiedziałem, że to jest genialny pomysł. Figurę rzeźbiłem jako Madonnę u grobu, ale w sposób niesamowity połączyła to pani Wanda - przyznaje Łukasz Krupski.

W czasie Powstania Warszawskiego walczyli nie tylko żołnierze Armii Krajowej, ale również najstarsi członkowie Szarych Szeregów, a młodsze dzieci pomagały, na przykład, jako łącznicy.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska w momencie wybuchu powstania miała 17 lat i służyła w AK jako sanitariuszka. Powiedziała, że większość matek godziła się udział swoich dzieci w powstaniu - Tym matkom należy się taka figura. Niewiele matek na świecie mówiło swoim synom "idź". Moja razem ze mną później grzebała swojego syna - wspominała.

W uroczystości odsłonięcia Pomnika Matki uczestniczyli między innymi członkowie AK, Szarych Szeregów, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz harcerze i uczniowie warszawskich szkół.

fc

Zobacz więcej na temat: POLSKA Warszawa pomniki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak